top of page

Finansal riskler hafiflerken, enflasyon yüksek kalırken Fed istihdam piyasasına yeniden odaklanıyor

Yüksek enflasyonu düşürme mücadelelerinde ABD'deki daha yavaş istihdam artışına güvenen Federal Rezerv yetkilileri, Mayıs başındaki bir sonraki faiz oranı kararından önceki son indirme olan Cuma günü önemli istihdam ve ücret verilerini alacaklar.

Ekonomistler, 2007-2009 mali krizinden bu yana en büyük banka iflaslarının gölgelediği Mart ayı için Fed'in bakış açısından orta karar bir sonuç olacağını tahmin ediyor;

Finans sektörü için en kötü durum sonuçlarından kaçınılmış gibi görünürken, en azından şimdilik, odak, istihdam ve ücret artışı da dahil olmak üzere, Fed'in %2'lik enflasyonu ile tutarlı olduğu düşünülen seviyenin üzerinde kalması muhtemel görülen reel ekonomiye geri dönüyor. hedef. (Grafik: İş kazanımları güçlü olmaya devam ediyor - https://www.reuters.com/graphics/USA-FED/POWELL/xmvjkrbdgpr/chart.png)

İmalat işlerinde beklenen ılımlı büyüme ve hiç istihdam ekleyen daha az sektör gibi ayrıntılar, işletmeler arasında ekonominin yavaşladığına ve tüketici talebinin zayıfladığına dair derinleşen bir algıya işaret edebilir, gelişmeler fiyat artışlarının hızını azaltmaya yardımcı olabilir.

Ancak manşet rakamları ABD merkez bankasına daha az rahatlık verebilir. Reuters'in anket yaptığı ekonomistler, Mart ayında 239.000 iş artışı bekliyorlar; saatlik ücretler yıllık %4,3 oranında artıyor ve işsizlik oranı, İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana %20'den daha az görülen bir seviye olan %3,6'da kalıyor. Çalışma Bakanlığı, raporu 08:30 EDT'de (1230 GMT) yayınlayacak.Karşılaştırıldığında, COVID-19 salgınından önceki on yıldaki bordro büyümesi ayda ortalama 180.000 civarındaydı ve ücret artışı, Fed politika yapıcılarının yıllık %2'lik artış hedefleriyle tutarlı olarak gördüğü %2-%3 aralığına yakın kaldı. Kişisel Tüketim Harcamaları fiyat endeksi.

PCE fiyat endeksi, Şubat ayı itibarıyla yıllık %5 veya değişken gıda ve enerji fiyatları hariç tutulduğunda %4,6 artıyordu; bu, Fed'in beğenisine göre çok yüksek ve iyileşme son aylarda yalnızca yavaş gerçekleşiyor.

EY Parthenon'un baş ekonomisti Gregory Daco, iş büyümesinin Mart ayı için 150.000'e kadar düşebileceğini tahmin ediyor, ancak hala yüksek seviyedeki açık işler de dahil olmak üzere diğer veriler, "işgücü piyasasındaki sıkılığın bu iş döngüsünün bir özelliği olmaya devam edeceğini gösteriyor. ," o yazdı. Bu, Fed'in 2-3 Mayıs toplantısında gösterge gecelik faiz oranını bir çeyrek puan daha artırma yolunda tutmalı.HALA SICAK?

Şimdi soru, bu iş döngüsünün ne kadar süreceği ve ciddi bir yavaşlamanın tohumlarının kök salıp salmadığı.

Fed yetkilileri tarafından Mart ayındaki toplantılarında 2023'ün sonu için öngörülen medyan işsizlik oranı %4,5'ti ve bu, geçmişte bir durgunluğun başladığını gösterecek olan işsizlikte nispeten hızlı bir artışa işaret ediyor.

Fed yetkilileri asla amaçlarının resesyona yol açmak olduğunu söylemez. Ama aynı zamanda, mevcut haliyle, çok az işçiyi kovalayan çok fazla iş olduğu, durum devam ettikçe birbirini güçlendirmeye başlayabilecek ücret ve fiyat artışları için bir reçete olduğu konusunda da açık sözlüydüler.

Boston Fed Başkanı Susan Collins geçen hafta Reuters ile yaptığı bir röportajda, "İstihdam piyasaları hala oldukça sıcak. İşsizlik hala çok düşük seviyede" dedi. "İstihdam piyasaları en azından bir dereceye kadar soğuyana kadar, enflasyonu Fed'in hedefine geri çekmek için muhtemelen ihtiyaç duyduğumuz yavaşlamayı görmemiz pek olası değil."Ancak değişim geliyor olabilir.

Daco, Şubat ayında çalışılan ortalama haftalık saat sayısındaki %0,3'lük düşüşe dikkat çekti.

Bordro sağlayıcısı UKG, 35.000 firma örneğindeki vardiyalı çalışmanın Mart ayında %1,6 düştüğünü söyledi. olmuştur." Ocak ve Şubat aylarındaki istihdam artışları tahmin edilenden daha fazlaydı ve Fed yetkililerinin daha büyük oran artışlarına geri dönmek zorunda kalabileceklerini düşündükleri kısa bir an yarattı, bu duygu son banka iflaslarından sonra öldü.

Bu arada, Conference Board'daki ekonomistler, ekonomi, para politikası ve demografik verileri içeren yeni bir endeksin, 18 ana sektörden 11'inde bu yıl tamamen işten çıkarma riskinin orta ile yüksek arasında olduğunu gösterdiğini söyledi.

ABD'de kıdemli bir ekonomist olan Frank Steemers, Conference Board ekonomistlerinin, "geniş çapta iş kayıplarının ortaya çıkması için biraz zaman geçmesi gerekmesine rağmen, şimdi ile Haziran sonu arasında bir resesyonun başlamasının muhtemel olduğunu iddia ederken düşüş eğilimi gösterdiğini" söyledi. düşünce kuruluşu
HİZMETLERE GÖZ ATIN

Bunların bir kısmı başlıyor olabilir.

Çalışma Bakanlığı Perşembe günü işsizlik yardımları ölçüsünde yapılan revizyonları açıkladı ve son zamanlarda 100.000'den fazla kişinin önceden tahmin edilenden daha fazla işsizlik yardımı aldığını gösteriyor. Dahası, yer değiştirme firması Challenger, Gray & Christmas, bu yıl Mart ayına kadar açıklanan yaklaşık 270.000 işten çıkarmanın, pandemi dışında 2009'dan bu yana en yüksek üç aylık toplam olduğunu söyledi.

Ancak Fed için bu, bulmacanın sadece bir parçası. İşgücü piyasasındaki "gevşeme"nin daha düşük enflasyonla nasıl bağlantılı olduğu, iş büyümesinin nerede ve hangi zaman çizelgesinde yavaşlayacağına bağlı olabilir.

Kansas City Fed'in yeni araştırması, sürecin beklenenden daha katı olabileceğini öne sürdü çünkü şu anda ücret artışını ve enflasyonu yönlendiren hizmet sektörü endüstrileri, para politikasındaki değişikliklere en az duyarlı olanlar.


Fed faiz oranlarını yükseltirken imalat ve ev inşası gibi endüstriler benzer kalıpları takip ederse, kredi daha pahalı hale gelir ve talep ve istihdam yavaşlar. Ancak Kansas City Fed ekonomistleri Karlye Dilts Stedman ve Emily Pollard, ABD ekonomik çıktısının çoğundan sorumlu olan hizmet sektörlerinin daha fazla emek yoğun olduğunu ve oran artışlarına karşı daha az duyarlı olduğunu yazdı.

"Özellikle hizmetler sektörü, arzın bozulmaya devam ettiği ve talebin güçlü kaldığı işgücü piyasalarında devam eden dengesizlikleri yansıtarak, son enflasyona önemli ölçüde katkıda bulundu." "Hizmet üretimi daha az sermaye yoğun olma eğiliminde olduğundan ve hizmet tüketiminin finanse edilme olasılığı daha düşük olduğundan, aynı zamanda artan faiz oranlarına daha yavaş tepki verme eğilimindedir. Bu nedenle, para politikasının mevcut enflasyonun önemli bir kaynağını etkilemesi daha uzun sürebilir."
20 görüntüleme0 yorum

コメント


bottom of page