top of page

Güçlü ABD ekonomisi ve Çin'le ilgili belirsizlik, altını 1.800 doların altına gönderdi

Beklenenden daha güçlü gelen ABD verilerinin doları güçlendirmesi ve Fed’in ekonominin gücü karşısında nasıl tepki vereceği konusundaki belirsizliği artırmasıyla, Salı günü altın fiyatları önemli seviyelerin altına geriledi.

Pazartesi günü dolar, son dört ayın ilk seansında yükseldi. ABD fabrika siparişleri̇ ve hizmet sektörü verileri̇, ekonomide bazı alanların beklentilerin oldukça üzerinde seyrettiğini ve bunun da enflasyonist baskıları besleyebileceğini göstermesinin ardından ABD'nin para birimi beş ayın en düşük seviyesinden toparlandı.

Bu durum, özellikle enflasyon inatla merkez bankasının hedef aralığının üzerinde kalması halinde, Fed'i faizleri beklenenden daha uzun süre yükseltmeye itebilir. Fed önümüzdeki aylarda daha küçük faiz artışlarına işaret ederken merkez bankası ayrıca faizlerin beklenenden çok daha yüksek seviyelerde zirve yapabileceği konusunda da uyarıda bulundu.

Böyle bir senaryo, getirisi olmayan varlıkların çoğu için olumsuz bir gelişme ve bundan en çok etkilenecek olan muhtemelen altın olacaktır. Merkez bankası 2022 yılının son toplantısını önümüzdeki hafta gerçekleştirecek.

Spot altın 1.769,30 dolar civarında yatay seyrederken altın vadeli işlemleri 1.781,55 dolarda pek değişmedi. Her iki enstrüman da Pazartesi günü %1,7 civarında değer kaybederek yaklaşık üç ayın en kötü gününü yaşadı.

Artan faiz oranları bu yıl külçe altın fiyatları üzerindeki en büyük etkendi. Zira yüksek borç getirileri altın tutmanın fırsat maliyetini artırdı. Sarı metal bu yılın başlarında gördüğü dip seviyelerden toparlanmış olsa da faizlerin gidişatı konusundaki belirsizlik nedeniyle görünümü hâlâ pek iç açıcı görünmüyor.

Diğer değerli metaller de bir önceki seansta sert bir düşüş yaşadıktan sonra Salı günü durgun seyretti. Platin vadeli işlemleri %0,1 düşerken gümüş vadeli işlemleri 22,422 dolar civarında yatay seyretti. Her iki metal de Pazartesi günü sırasıyla %2,4 ve %4,4 düşmüştü.

Endüstriyel metaller arasında bakır fiyatları; yüksek faiz oranlarına ilişkin korkuların Çin talebindeki toparlanma ihtimaline ilişkin iyimserliği büyük ölçüde dengelemesiyle Pazartesi günü düşüş kaydetti.

Bakır vadeli işlemleri, bir önceki seansta %2 düştükten sonra 3,79 dolar civarında yatay seyretti.

Kırmızı metal, Çin'de COVID-19 kısıtlamalarının azaltılmasına ilişkin iyimserliğin artmasıyla birlikte son iki haftada güçlü bir toparlanma kaydederken daha yüksek faizlerin, ekonomik faaliyeti daha da sekteye uğratacağı korkusu, bakırın iyileşmesini engellemiş görünüyor.

Çin COVID-19 politikasından tamamen vazgeçeceğine dair henüz bir sinyal vermedi ve şimdiye kadar sadece büyük şehirlerindeki belirli kısıtlamaları kaldırdı.8 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page