top of page

Güçlü dolar ve Pekin paniği petrolü vuruyor

Fed’in şahinleşmesiyle güçlenen dolar ve Çin’de Şangay’dan sonra Pekin’in de tam karantinaya gireceği endişeleri petrolü yüzde 6 düşürdü. AB ülkeleri Rusya’ya enerji ambargolarında henüz uzlaşamadı. İndirimli Ural petrolü ise Hindistan ve Çin gibi Asyalı alıcılara gidiyor.

ABD Merkez Bankası’nın rekorlardan düşmeyen enfl asyona karşı sıkılaşmanın vitesini yükselteceği ve 3-4 Mayıs toplantısında 50 baz puanlık bir faiz artırımına gideceği beklentisi, doları güçlendirirken, piyasalardaki risk iştahını da törpülüyor.

Küresel petrol fiyatları ise hem güçlenen dolar, hem de Pekin’de vakaların artmasıyla Şangay benzeri tam bir karantina geleceği endişeleriyle haftaya sert düşüşlerle başladı.

Brent ve WTI, geçen haftayı yüzde 5 kayıpla kapadıktan sonra Pekin’deki panik alımları ve kitlesel test haberleriyle haftanın ilk işlem gününde yüzde 6 daha düştü.

Brent yüzde 6’ya yakın düşüşle 100,10 dolar/varil düzeyine kadar gerilerken, WTI’da da düşüş yüzde 5’i aştı ve TSİ 16:49 itibariyle 95,70 dolar düzeyi görüldü.Brent geçtiğimiz ay 2008’den bu yana en yüksek düzey olan 139 dolar/varil düzeyine kadar yükselmişti.6 görüntüleme0 yorum
bottom of page