top of page

Güçlü verilerin Fed belirsizliğini artırmasıyla Asya dövizi düştü, dolar toparlandı

ABD perakende satış verilerinin beklenenden güçlü gelmesinin faiz oranlarının gidişatına ilişkin belirsizlik yaratmasıyla Asya para birimlerinin çoğu Perşembe günü dolardaki toparlanmayı izleyerek zayıfladı.

Üst düzey ABD-Çin görüşmelerinden gelen karışık sinyaller de güveni olumsuz etkiledi. Başkanlar Xi Jinping ve Joe Biden, Çarşamba günkü toplantının ardından iki ülke arasında daha fazla iletişimin olduğunu işaret ederken, Biden'ın Xi'nin bir "diktatör" olduğu yönündeki açıklaması Çinli yetkilileri rahatsız etmiş gibi görünüyordu.

Çin yuanı dolar karşısında %0,2 düşerek 7,2601'e geriledi; bu da Çin ev fiyatlarında sürekli bir düşüş olduğunu gösteren verilerin baskısı altında kaldı .

Doların gece boyunca güçlenmesinin ardından Japon yeni yeniden 151 seviyesini geçerek yatırımcıların hükümetin döviz piyasasına herhangi bir müdahalesine karşı tetikte olmasını sağladı. Veriler, Japonya'nın ihracatının Ekim ayında beklenenden fazla arttığını, ithalatın ise beklentilerin ötesinde düştüğünü gösterdi.

Güney Kore wonu, gecedeki sert kayıplarının ardından %0,2 yükselirken, Malezya ringgiti %0,8'lik düşüşle Güneydoğu Asya'da kayıplara öncülük etti.

Hindistan rupisi , Çarşamba günü Hindistan'ın devasa ticaret açığının daha da genişlediğini gösteren hayal kırıklığı yaratan ticaret verilerinin ardından hafifçe düştü.

Avustralya doları , karışık işgücü piyasası okumalarına göre %0,5 kayıpla günün en kötü performansını sergileyenler arasında yer aldı. Ekim ayında genel istihdam beklenenden fazla artarken işsizlik oranı arttı ve çalışma saati artışı düştü.

İstihdam piyasasındaki herhangi bir soğuma, Avustralya Merkez Bankası'nın faiz oranlarını artırma konusunda daha az ivme kazanmasına neden oluyor ve bu da Avustralya için olumsuz bir durum.

Dolar, güçlü perakende satış verileriyle 2,5 ayın en düşük seviyesinden toparlandı

Dolar, bu hafta başındaki iki aydan uzun süredir gördüğü en düşük seviyeden toparlanırken, doların gece boyunca kazandığı kazançlar Asya ticaretine de yansıdı. Dolar endeksi ve dolar endeksi vadeli işlemleri önceki seansta yüzde 0,4 yükseldikten sonra Perşembe günü yüzde 0,1 yükseldi.

ABD perakende harcamalarındaki dayanıklılık işaretleri, traderların Fed'in 2024'te faiz indirimine başlayacağına ilişkin beklentilerini ikinci kez tahmin etmelerine neden oldu. Bu hafta başında açıklanan veriler ABD enflasyonunun gevşediğini gösterirken , tüketici harcamalarındaki güçlenme önümüzdeki aylarda enflasyonun yapışkan olacağının habercisi oldu.

Ancak zayıf enflasyon okumalarının yatırımcıların Fed'in daha fazla faiz artırımı yapmayacağını fiyatlamasıyla dolar, hafta boyunca hala büyük kayıplar yaşıyor. Merkez bankası gelecekteki faiz artırımlarına büyük ölçüde veri odaklı bir yaklaşımla yaklaştığını belirtmiş ve faiz oranlarını daha uzun süre yüksek tutacağını belirtmişti .

Riskli ve düşük riskli getiriler arasındaki fark daraldıkça, yüksek oranlar risk odaklı Asya para birimleri için kötü bir işaret.
5 görüntüleme0 yorum

Комментарии


bottom of page