top of page

Gümüş yükselişe giden yolu şaşırdı!

Yakın zamanda 25 doların üzerini test eden ons gümüş, kritik 23.50 bandına geldi. Fed'den gelen sinyallerle güçlenen gümüşte yeniden boğa eğiliminden bahsetmek için ise 24.20 dolar seviyesinde kalıcı olması bekleniyor.
ABD Merkez Bankası (Fed) bir kez daha ons gümüşün yoluna çıktı. Geçtiğimiz haftalarda kalıcı enflasyon desteğiyle 25 doların üzerini test eden ons gümüş, sıkı para politikasına dair Fed’den gelen sinyallerin güçlenmesiyle kendini bir anda kritik 23.50 dolar bandında buldu.

Gümüş 26.0 dolar olarak belirlediği hedefinden, ABD’de faiz artışının 2022 ortalarında geleceği beklentisinin dolar endeksini güçlendirmesiyle saptı. Aynı sebeple ons altında da gerileme yaşandı. Ancak altından daha sert geri çekilen ons gümüşteki satışlar, altın/gümüş rasyosunun ivme kazanmasıyla güçlendi. Son 50 günde ortalama 75.10 seviyesinde bulunan altın/gümüş rasyosu 76 seviyesinin üzerine yerleşti. Bu girişimin hızlanması durumunda altın/ gümüş oranı 76.50'deki dirence doğru hareket edebilir ve analistlere göre bu gümüşteki satış baskısını artırabilir.


Finans piyasaları hakkında günlük teknik analizlere yer veren analistler, gümüşte yeniden boğa eğiliminden bahsedilmesi için 24.20 doların üzerinde kalıcılık sağlanması gerektiğini ifade ediyorlar.

Kısa vadede doların hareketiyle yön bulacak olan gümüş fiyatlarının uzun vadede yenilenebilir enerji ekonomisinden aldığı destekle pozitif hareket etmesi beklentisi korunuyor.


Gümüş talebi 1 milyar onsu aşacak


Gümüş talebi, içinde bulunduğumuz yıl 1.29 milyar onsa ulaşarak, 2015’ten bu yana ilk olarak 1 milyar onsu geçecek. Bu yıl endüstriyel talebin 524 milyon onsluk yeni bir rekora ulaşması bekleniyor.


3 görüntüleme0 yorum

コメント


bottom of page