top of page

Gümüş yatırımcıya ‘davetkâr’ davranıyor


Değerli metaller Fed’in varlık alımlarının azaltılmasıyla ilgili piyasalara gönderdiği sinyalleri takip ederken, bu hafta gümüş fiyatlarında yukarı yönlü dikkat çekici bir hareketlenme yaşandı. Ons gümüş, altı haftalık aradan sonra ilk kez 24 doların üzerine çıktı. Altına göre daha iyi bir performans gösteren gümüşün düşüş kanalı dışına hamle yaptığını belirten analistler, gümüşün yatırımcıları alıma davet ettiğini söylüyorlar.

Gümüş haftanın önemli oyunları arasında yer alıyor. Fiyatlar 24.50 dolar/ons seviyesine kadar uzandı. 3 haftadır güç kazanan gümüşün teknik olarak avantaj elde ettiği belirtiliyor. Gümüşte düşen fiyat eğiliminin oluşturduğu kanaldan yukarı yönlü çıkış yaşandığına işaret eden grafikler, olumlu sinyal gönderiyor. Son gelişmelere bakarak yatırımcılar ‘gümüşte trend değişti mi?’ sorusuna yanıt arıyor.


Altın/gümüş rasyosu 74’e doğru gidiyor


Uzmanlara göre fiyatlar halen yüksek bir taban oluşturmadığından trend değişimi demek için erken. Ancak değerli metal analisti Vladimir Zernov başka iyi işaretler alındığını söylüyor. Örneğin, 1 ons altının kaç ons gümüş aldığını gösteren altın/ gümüş rasyosu, 50 günlük üssel hareketli ortalama 75.90 desteğinin altına yerleşmeyi başardıktan sonra güçlü bir aşağı yönlü momentum geliştirdi. Şu anda altın/gümüş oranı 74 seviyesinin altına inmeye çalışıyor. Bu hareket, uzmanlara göre gümüş için itici güçlerinden biri. Çünkü yatırımcılar altın/gümüş oranının önümüzdeki günlerde düşmeye devam edeceğini düşünerek gümüş alımlarını yoğunlaştırıyor.


Psikolojik 25 dolar yeni hedef olabilir


FXStreet.com editörlerinden Anil Panchal da, fiyatların 100 günlük haraketli ortalama 24.70’e doğru adım atmaya çalıştığını ifade ediyor. Bu seviyenin geçilmesi, piyasanın tekrar yükseliş trendine girmeye çalıştığına dair başka bir ipucu da sağlayabilir. Bunun olması halinde gümüş boğaları yeni fiyat hedefl eri koyabilir. İlkin 24.84 doları aşmaya çalışan boğalar sonrasında psikolojik bariyer olan 25 doları hedefl eyebilir. Commerzbank daha sonra 26.06 doların yeni bir direnç olarak ortaya çıkacağını düşünüyor. Geri çekilmelerde ise 23.40 ve 22.76 yeniden destek konumuna gelebilir. Uzmanlara göre çıkış hareketinin korunması için bu seviyenin aşağı yönlü kırılmaması gerekiyor.

2 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page