top of page

Gün Öncesi: ABD ÜFE ve perakende satış verileri, finansal kazanç raporları

Birinci sınıf hisse senetleri, Salı günü Goldman Sachs (NYSE:GS) yüzünden aşağı çekilirken teknoloji hisseleri kendilerini korumayı başardı.


Bu çeyrekte şu ana kadar banka sektöründen gelen haberler temkinli oldu. Goldman artan maliyetleri ve kredi kayıpları için daha fazla karşılık ayırdığını bildirdikten sonra beklentileri ıskalayarak ekonomi soğudukça kredi kalitesinin önümüzdeki aylarda azalabileceğine dair bir uyarı sinyali verdi.


Diğer bankalar da olası kredi kayıpları için daha fazla karşılık ayırırken bazı banka CEO'ları hafif bir resesyonun yaklaştığını ima etti. Önümüzdeki birkaç gün ve hafta içinde kurumsal kazançlar açıklanmaya devam ettikçe yatırımcılar, ufukta bir resesyon olduğuna dair kanıt bulmak için şirket CEO'larının iş koşulları hakkında söylediklerini dinleyecek.


Fed’in Çarşamba günü yayımlanacak Bej Kitabı da Fed yetkililerinin ülke genelindeki her bir bölgede yaptıkları gözlemlerden bazı bilgiler sunabilir. Perakende satış verileri ise Fed'in, faiz oranlarına ilişkin vereceği kararda bir başka etken olabilir.


Geçen yıl faiz oranlarını agresif bir hızda artırdıktan sonra Fed'in, faiz artırımı temposunu çeyrek puana düşürmesi bekleniyor. Faiz oranları hâlâ artıyor ancak daha az dik bir yörüngede seyrediyor. Yatırımcılar, Fed'in faiz artırımına ara vereceği ve hatta belki de indirime başlayacağı anı kestirmeye çalışıyor.


Bugün piyasaları etkileyebilecek üç gelişme:


1. ABD üretici fiyatları


Aralık ayı için ÜFE verisi, TSİ 16.30’da açıklanacak. Analistler, Kasım ayındaki %0,3'lük artışa kıyasla aylık ÜFE’nin %0,1 azalmasını bekliyor. Yıllık bazda ise Kasım ayında sona eren yıldaki %7,4'lük artışa kıyasla %6,8'lik bir artış bekleniyor. Bej Kitap TSİ 22.00’de açıklanacak.


2. ABD perakende satışlar


Perakende satışlar için Aralık ayı satış verileri de TSİ 16.30’de paylaşılacak. Analistler, Kasım ayındaki %0,6'lık düşüşe kıyasla satışların %0,8 daralmasını bekliyor.


3. Finansal kazanç raporları


Finansal hizmet şirketleri rapor sunmaya devam edecek. Charles Schwab Corp'un (NYSE:SCHW) 5,56 milyar dolar gelirle hisse başına 1,09 dolar kazanç bildirmesi beklenirken Discover Financial Services (NYSE:DFS) için beklentiler, 3,67 milyar dolar gelirle hisse başına 3,65 dolar kazanç bildirmesi yönünde.

5 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page