top of page

Güne Başlarken: Bugün hangi gelişmeler takip edilecek?


Yatırımcıların Fed’in Aralık ayı toplantı tutanaklarını değerlendirmesinin ardından hisse senetleri Çarşamba günü yükselerek daha önce kaybettiklerini geri aldı.


Tutanaklara göre Fed yetkilileri, "kabul edilemez derecede yüksek" enflasyonu düşürmek için sürekli bir kısıtlayıcı politika dönemine ihtiyaç duyulacağı konusunda hemfikirdi. Fed üyeleri, enflasyon %2'ye doğru istikrarlı bir düşüş yoluna girene kadar "belirli bir dönem için kısıtlayıcı bir politika duruşunu" tercih etti. Yetkililer, enflasyonun hedefe doğru düşmesinin muhtemelen "biraz zaman" alacağını söyledi.


Yatırımcılar bu yıl faiz artırımlarının devam edeceğini ancak daha yavaş bir hızda olacağını öngörüyor. Beklentilere göre Fed, Şubat ayındaki bir sonraki toplantısında faizleri çeyrek puan daha artıracak, bu da Aralık ayındaki ve önceki dört toplantıdaki artıştan daha yavaş olacak.


Fed, bu yıl işsizlikte bir miktar artış olabileceğini kabul etmesine rağmen ciddi istihdam kayıplarına yol açacak büyük bir resesyondan kaçınarak enflasyonu kontrol altına almak istiyor. Bu haftanın ilerleyen günlerinde iş gücüne ilişkin önemli bir rapor olan iş gücüne katılım ve işsizlik oranını içeren Aralık ayı istihdam raporu açıklanacak. Analistler, ekonominin bir önceki aya göre daha düşük bir miktar olan 200.000 iş artışı olmasını ancak işsizlik oranının ay bazında %3,7’de kalmasını bekliyor.


Fabrika siparişleri ve hizmet verileri de Cuma günü açıklanacak ve Fed'in gelecekteki faiz hamlelerini etkileyebilir.


Bugün piyasaları etkileyebilecek üç gelişme:


1. Constellation Brands


Alkollü içki ve bira üreticisi Constellation Brands Inc'in (NYSE:STZ) 2,4 milyar dolar gelirle 2,91 dolar hisse başına kazanç bildirmesi bekleniyor.


2. Walgreens kazanç raporu


İlaç mağazası zinciri Walgreens Boots Alliance Inc (NASDAQ:WBA) 32,8 milyar dolar gelir ve 1,12 dolar hisse başına kazanç paylaşabilir.


3. ConAgra Foods kazanç raporu


Paketlenmiş gıda sağlayıcısı ConAgra Foods Inc (NYSE:CAG) için beklentiler, 3,26 milyar dolarlık gelir üzerinden 66 sent kazanç bildirmesi yönünde.

6 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page