top of page

Güne Başlarken: Dolar yeni haftaya yükselişle başlıyor

Piyasalarda gözler AB liderlerinin Rusya'ya yönelik altıncı yaptırım paketini ele alacağı toplantıya çevrilmiş durumda. Yeni haftada yurti içinde ise büyüme ve enflasyon verileri öne çıkıyor.

Dolar/TL'de 15 seviyesinden başlayan yükseliş trendi geçen hafta 16,5 seviyelerine doğru devam etti. Haftalık bazda yüzde 3’e yakın yükseliş kaydeden dolar/TL, cuma kapanışında 16,28'lere doğru geriledi. Kur, yeni haftaya 16,36 seviyelerinde başlıyor. Yurt içinde beklenen bir verinin olmadığı haftanın ilk günü, yurt dışında Almanya enflasyon rakamları takip edilecek. ABD piyasaları ise bugün kapalı. Bugün Türkiye Bankalar Birliği 65. Olağan Genel Kurulu var. Genel kuruldan piyasaya yansıyacak mesajlar da önemli.

Petrol fiyatları, AB'nin Rusya'dan petrol ithalatının yasaklanmasının da aralarında olduğu 6'ncı yaptırım paketini görüşeceği toplantı öncesi 2 ayın en yüksek seviyesinde. Brent petrol 120 doların üzerini görürken, Batı Teksas petrolünün varil fiyatı 115 doların üzerinde.

Uluslararası piyasada altının onsu ise 1862 dolardan işlem görüyor.

Piyasalar yoğun veri gündeminin olduğu bir haftayı daha karşılıyor. Yurt içinde başta enflasyon ve büyüme olmak üzere, dış ticaret, PMI gibi birçok kritik veri takip edilecek. Rusya-Ukrayna savaşının etkisiyle yükselen enflasyona rağmen güçlü ihracat desteğiyle ekonominin ilk çeyrekte yüzde 7,2 büyüdüğü düşünülüyor.

Büyüme Salı günü 10:00’da açıklanacak. Türkiye ekonomisi, 2021'in son çeyreğinde yüzde 9,1 ve tamamında yüzde 11 büyüme kaydetmişti. Tırmanışın devam ettiği enflasyonda ise yıllık TÜFE’nin mayısta yüzde 77’ye doğru artış kaydetmesi bekleniyor.Mayıs enflasyonu cuma günü belli olacak. Enflasyon beklentilerine ilişkin Alaattin Aktaş’ın yazısını okumanızı tavsiye ederiz. Yurtdışında ise PMI’lar ve özellikle de ABD tarım dışı istihdam haftanın öne çıkan verileri olacak.8 görüntüleme0 yorum
bottom of page