top of page

Güne başlarken ekonomi ve piyasaların gündemi

Ayın son gününde, içerde ve dışarda yoğun bir veri akışı izlenecek. Yurt içinde dış ticaret verileri ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) özeti öne çıkıyor. Yurt dışında ise Almanya işgücü, İngiltere ve ABD GSYH rakamları öne çıkıyor.


PİYASALARDA SON DURUM

Dün piyasalar kapandıktan sonra, ABD Doları'nda yaşanan yükselişten destek alarak tarihi zirvesini 8,95'in üzerine çıkaran dolar/TL, bu sabah saatlerinde 8,91-8,92 düzeyinden işlem görüyor. Euro/TL'de ise fiyat 10,35'in üzerinde seyrediyor.


Asya borsaları, bu haftaki Çin kaynaklı kayıpların ardından bugün hafif toparlandı. Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsalarını izleyen MSCI endeksi yüzde 0,1 civarı geriledi. Japonya'nın Nikkei endeksi yüzde 0,4 civarı geriledi.


ABD Doları, güvenli liman talebi ve ABD 'de para politikasının daha da sıkılaşacağı beklentilerinden destek bularak başlıca para birimleri karşısında bir yıldan fazla süredir görülen en yüksek seviyede seyretti.


Altın fiyatları, güçlenen dolar ve yükselen ABD Hazine tahvil getirilerinin yarattığı baskıya rağmen, dün gördüğü yedi haftanın dip seviyesinden yükseldi.Altının spot piyasadaki ons fiyatı yüzde 0,4 artarak 1.733 dolara yükseldi.


Petrol fiyatları ABD ham petrol stoklarında beklenmeyen bir artış olduğunu gösteren resmi verilerin ardından kaydettiği kayıpları kayıplarını artırdı. Düşüşe rağmen petrolün son günlerdeki kazanımlarını konsolide ettiği görüldü. Brent petrolün varil fiyatı dün yüzde 0,6 düştükten sonra bugün 11 sent düşüşle 78.53 dolara geriledi.


6 görüntüleme0 yorum

Kommentare


bottom of page