top of page

Güne başlarken ekonomi ve piyasaların gündemi

Yeni haftanın ilk gününde piyasaların gözü kulağı TÜİK'in açıklayacağı eylül ayı enflasyon rakamlarında olacak. Piyasa anketlerinde aylık yüzde 1,3; yıllık ise yüzde 19,65 civarı enflasyon bekleniyor. Bir önceki ay enflasyon aylık yüzde 1,12, yıllık yüzde 19,25 artış göstermişti. Euro Bölgesi Maliye Bakanları ve OPEC toplantıları bulunuyor.

PİYASALARDA SON DURUM Döviz kurları haftaya yatay başlarken dolar/TL 8,85; euro/TL ise 10,28 seviyelerinden el değiştiriyor.

Asya borsaları, Çin'de emlak sektörünün durumu ve enflasyona dair endişelerin ABD'den gelen iyimser verileri ve koronavirüsle mücadelede kullanılabilecek yeni ilaçlara ilişkin olumlu haberlerin etkisini azaltmasıyla geriledi. Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsalarını izleyen MSCI endeksi yüzde 0,3 geriledi. Hong Kong'un Hang Seng endeksi yüzde 1,9'luk düşüşle piyasalardaki gerilemeye öncülük ederken Japonya'nın Nikkei endeksi önceki kazançlarını geri vererek yüzde 1.4 düşüşle son bir ayın en düşük seviyesinde seyretti.

Altın fiyatları, zayıflayan doların Fed'in pandemi döneminde gerçekleştirilen varlık alımlarını yakında azaltmaya başlayabileceğine dair öngörüleri desteklemesiyle bugün yaklaşık iki haftanın en yüksek seviyesine ulaştı. Altının spot fiyatı 23 Eylül'den bu yana görülen en yüksek seviye olan 1,765 doları gördü.

Petrol fiyatları, Cuma günü OPEC+ yetkililerinin arzı artırmada sabit bir tempoyu sürdüreceği beklentileriyle bu haftanın başlarında ulaştığı üç yılın en yüksek seviyesinin yakınlarında olan 78 doların üzerine çıktı.


8 görüntüleme0 yorum
bottom of page