top of page

Güne başlarken ekonomi ve piyasaların gündemi (10 Ocak 2022)

Yeni günün başlangıcında, piyasalar ve ekonomi gündemine dair öne çıkan başlıklar...

Haftanın ilk günü Türkiye'de işgücü verileri takip edilecek. Hazine ve Maliye Bakanlığı, yılın ilk ihalelerini gerçekleştirecek. Hazine, 12 aylık kuponsuz tahvili ilk kez piyasaya sunarken, 5 yıllık sabit kuponlu tahvili yeniden ihraç edecek.

Yurt dışında öne çıkan bir veri bulunmazken, Euro Bölgesi Sentix Yatırımcı Güven Endeksi ve işsizlik oranı izlenecek.

..::PİYASALARDA SON DURUM::.

Dolar/TL, yeni haftanın ilk gününe 13,80 civarında yatay başlarken eruo/TL'de ise sınırlı bir düşüş hakim ve kur 15,65 seviyeleri söz konusu.

Yatırımcılar Fed'in faiz oranlarını öngörülenden erken yükseltmesine, tahvil getirilerinin artmasına ve teknoloji hisselerinin gerilemesine neden olabilecek ABD enflasyon verilerinin açklanmasını beklerken başlıca hisse piyasalarında belirgin hareketler görülmedi. Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsalarını izleyen MSCI endeksi yüzde 0,2 geriledi. Güney Kore'nin endeksi yüzde 1 geriledi. Çin lokomotif endeksi para politikasında gevşemeye gidilmesinin yanı sıra Çin gayrimenkul sektörüne dair endişelerin devam etmesiyle belirgin bir değişim göstermedi.


.::TÜRKİYE VE DÜNYADAN HABERLER::.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Destek Yatırım Bankası'na faaliyet izni verdi.

Çin'de nakit sıkıntısı içindeki gayrimenkul geliştirme şirketi Shimao Group, konut ve ticari amaçlı tüm projelerini satışa çıkardı.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Yönetim Kurulu üyesi Isabel Schnabel, artan enerji fiyatlarının ECB'yi yüksek enflasyonu görmezden gelmeyi bir tarafa bırakmaya ve fiyatlardaki artışı azaltmak için harekete geçmeye zorlayabileceğini söyledi.

AB Komisyonu'nun iç piyasalardan sorumlu üyesi Thierry Breton, AB'nin karbon salınımını azaltma hedeflerini yakalaması ve büyüyen enerji talebini karşılaması için gelecek 30 yılda nükleer enerjiye büyük yatırım yapması gerektiğini söyledi.

Washington Post gazetesinin haberine göre, ABD'de Senatör Joe Manchin'in Beyaz Saray'a Aralık ayında önerdiği 1,8 trilyon dolarlık harcama paketi, Beyaz Saray ile Manchin arasındaki görüş ayrılıklarının aşılamaması sonrası artık masada değil.


2 görüntüleme0 yorum
bottom of page