top of page

Güne başlarken ekonomi ve piyasaların gündemi

Yeni günün başlangıcında, piyasalar ve ekonomi gündemine dair öne çıkan başlıklar...Türk Lirası, hem dolar hem de euro karşısında haftaya başladığı seviyelere yakın bir şekilde kapanışlara hazırlanıyor. Haftanın son işlem günün sabahında dolar/TL, 17,35; euro/TL ise 18,30'lar civarında değerleniyor.

Küresel hisse ve tahvil piyasaları, yatırımcıların merkez bankalarının enflasyonu dizginleyebileceği beklentisinin artmasıyla haftalık bazda bu ayın ilk yükselişini kaydetmeye hazırlanırken küresel ekonomik büyümenin yavaşlayacağı endişesi emtia fiyatlarını aşağı çekti. Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsalarını izleyen MSCI endeksi, Alibaba hisselerindeki açığa satışların azalmasıyla birlikte yüzde 1 yükseldi. Çin'in teknoloji şirketlerine yönelik baskısının azalacağının sinyalleri Alibaba hisselerini yüzde 5 yukarı taşıdı.Petrol, ABD ekonomisindeki yavaşlama nedeniyle talebin daralacağı beklentilerini dengeleyen arz belirsizliği ile yatay seyretti. Brent ham petrolünün en yakın vadeli varil fiyatı yüzde 0,1 gerileyerek 110 dolardan işlem gördü.

Altın fiyatları bugün yatay seyretse de merkez bankalarının agresif faiz artışlarıyla altın iştahını düşüreceği endişesiyle üst üste ikinci haftayı da haftalık bazda düşüşle kapatmaya hazırlanıyor. Altının spot piyasadaki ons fiyatı dün bir haftanın dip seviyesini gördükten sonra yüzde 0,1 artışla 1,823.67 dolara yükseldi. ABD vadeli altın işlemleri yüzde 0,2 gerileyerek 1.825 dolara indi.

9 görüntüleme0 yorum
bottom of page