top of page

Güne başlarken ekonomi ve piyasaların gündemi

.::PİYASALARDA SON DURUM::.

Döviz piyasalarında hafta genelinde devam eden yatay kapanışlar sürrüyor. Dün sabah saatlerinde 8,93'le tarihi zirvesine yaklaşan dolar/TL, kapanışı yine 8,87'den yapmıştı. Bu sabah da benzer seviyeler söz konusu. Euro/TL ile benzer grafikler çizen euro/TL de 10,26-10,27 bandında.

Asya borsaları, ABD'li politikacıların federal borç temerrüdünü önlemek için geçici bir anlaşmaya yaklaşmaları ve Rusya'nın Avrupa'ya gaz arzı konusunda güvence vererek dalgalı piyasaları sakinleştirmesinin ardından Wall Street'teki toparlanmadan cesaret alarak yükseldi. Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsalarını izleyen MSCI endeksinde, açılış sonrasında yüzde 1,25 yükselerek hafta başından bu yanaki kayıplarını geri aldı.

Petrol, son yılların zirvelerine tırmanan fiyatların talebi azaltacağı endişeleri ve ABD ham petrol stoklarının beklenmedik şekilde yükseliş kaydetmesinin ardından art arda ikinci seansta da düşüş kaydetti. Brent ham petrolünün en yakın vadeli varil fiyatı 2 sent ile varil başına 81,06 dolara geriledi.

Altın fiyatları doların gücünü korumasına paralel olarak düşerken, yatırımcılar Fed'in salgın döneminde başlattığı varlık alımlarını azaltma takvimine hakkında ipucu vermesi beklenen ABD istihdam verileri öncesinde temkinliydi. Altının spot piyasadaki ons fiyatı ons başına yüzde 0,2 düşüşle 1.758 dolara geriledi.


10 görüntüleme0 yorum

Σχόλια


bottom of page