top of page

Güne başlarken ekonomi ve piyasaların gündemi (2 Aralık 2021)

Yeni günün başlangıcında, piyasalar ve ekonomi gündemine dair öne çıkan başlıklar...

İstifa eden Lütfi Elvan'ın yerine Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Nureddin Nebati'nin atanmasının yankıları günün en önemli gelişmesi. Yanı sıra piyasaya dün gelen doğrudan döviz müdahalesinin bugün devam edip etmeyeceği de piyasaların takibinde olacak. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Yatırımcı Toplantısı da yurt içi piyasalarda önemli gündem maddesi olarak karşımıza çıkıyor. Yurt dışında ise öne çıkan çok önemli bir gelişme ya da veri bulunmuyor.

..::PİYASALARDA SON DURUM::.

Merkez Bankası'ndan dün gelen döviz müdahalesiyle 12 liranın altına kadar çekilse de bu seviyelerde kalıcı olamayan dolar/TL, ağırlıklı olarak günü 13,30-13,50 bandında geçirmişti. Dolar/TL'nin bu sabah piyasalarda 13,50'nin hemen altında değerlenirken euro/TL ise 15,25-15,30 aralığında işlem görüyor.

Asya borsaları, dalgalı işlemler görülürken Çin gayrimenkul hisselerindeki kazanımlardan destek alarak yükseldi. Ancak, Omicron varyantına dair endişeler bölge borsalarındaki kazanımları sınırladı. Hisse piyasaları üzerinde baskı oluşturan bir başka konu ise Fed Başkanı Jerome Powell'ın Fed'in tahvil alımlarını azaltma programının takvimini öne çekmeyi değerlendireceğine işaret etmesi oldu. Bu hamlenin faiz artırımlarının öngörülenden daha erken gerçekleşeceğinin sinyali olduğu düşünülüyor. Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsalarını izleyen MSCI endeksi yüzde 0,25 yükselen Çin lokomotif endeksi ve yüzde 0,2 yükselen Hong Kong Hang Seng endeksinin desteğiyle yüzde 0,2 yükseldi. Japonya'nın Nikkei endeksi yüzde 0,6 geriledi.


2 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page