top of page

Güne başlarken ekonomi ve piyasaların gündemi (29 Kasım 2021)

Haftaya yurt içinde ticaret ve Ekonomik Güven Endeksi rakamlarıyla başlanacak. Yurt dışında Almanya'dan gelecek enflasyon rakamları ve merkez bankası yetkililerinin konuşmaları takip edilecek.

..::PİYASALARDA SON DURUM::.

Yeni haftaya sakin bir başlangıç yapan döviz kurları, piyasaların açılışına doğru yeniden yükselişe geçti. Dolar/TL ve euro/TL'de artışlar yüzde 3'ü aşıyor. Geçen haftayı 12,36'dan kapatan dolar/TL, 12,70'in üzerine kadar tırmandı. Euro/TL de benzer seyirle 14 liradan 14,50 seviyesine kadar çıktı.

ABD hisse senedi vadeli kontratları piyasalardaki toparlanmaya öncülük ederken, yatırımcılar birkaç hafta bekleyip Omicron adı verilen yeni koronavirüs varyantının ekonomik toparlanmaya zarar verip vermeyeceğini izlemeye hazırlanıyorlar. Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsalarını izleyen MSCI endeksi yüzde 0,1 geriledi, ancak 2021'in dip seviyesinin üzerinde destek buldu. Japonya'nın Nikkei endeksi kayıplarını telafi etmesinin ardından yatay seyretti.

Petrol fiyatları, Cuma günkü keskin gerilemenin ardından dip fiyatlardan yapılan alımların etkisi ve OPEC+'in Omicron varyantına yanıt olarak üretim artışlarını durduracağı beklentileriyle bugün toparlandı. Ancak yatırımcılar, yeni varyant hakkında hala çok az şey bilinmesi nedeniyle temkinli kaldı. Brent ham petrolünün en yakın vadeli varil fiyatı, Cuma günü 9.50 dolar gerilemesinin ardından bugün yüzde 4,3 artarak 75,83 dolara yükseldi. ABD hafif ham petrolü, Cuma günü 10.24 dolar gerilemesinin ardından yüzde 5,1 artarak 71,62 dolara yükseldi.


Altın fiyatları, aşıya dayanıklı olabileceği düşünülen Omicron varyantına dair endişelerin güvenli liman oalrak görülen altının çekiciliğini artırmasıyla yükseldi. Altının spot piyasadaki ons fiyatı yüzde 0,1 artarak 1.793dolara yükseldi.


3 görüntüleme0 yorum

Comentários


bottom of page