top of page

Güne başlarken ekonomi ve piyasaların gündemi

..::PİYASALARDA SON DURUM::.

Hafta boyunca 8,87'den kapanış yapan dolar/TL, sakin geçen haftanın son işlem gününde de yatay seyrediyor. Dolar/TL, 8,8740 civarı işlem görürken euro/TL 10,26'nın hemen üzerinde el değiştiriyor.


Asya borsaları, Çin borsalarının bir haftalık resmi tatil sonrasında artıda açılmasının ardından dünya genelindeki yükselişi izleyerek artıda seyretti. Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsalarını izleyen MSCI endeksi dün yüzde 2.1 ile Ağustos'tan bu yana en sert yükselişi kaydettikten sonra bugün yüzde 0.5 daha yükseldi. Japonya'nın Nikkei endeksi yüzde 1.8 primliydi.


Altın fiyatları, yatırımcılar Fed'in varlık alımlarını azaltma takvimine dair ipuçları vermesi beklenen ABD istihdam verilerine odaklanırken yükseldi ancak dar aralıkta seyretti. Altının spot piyasadaki ons fiyatı, yüzde 0.2 artışla 1,759.34 dolara çıkarak 1,760.43-1,752.27 dolar aralığında işlem gördü.


Petrol fiyatları, bazı sektörlerin yüksek fiyatlı doğalgaz yerine petrole kullanmaya başladığına işaret gelişmeler ve ABD hükümetinin şimdilik stratejik rezervlerinden petrol satışına gitmeyeceği beklentisiyle yükselişini sürdürdü. Petrol fiyatları bu seviyelerden kapanırsa hafta başından bu yana yüzde 4.5 prim yapmış olacak. Brent ham petrolünün en yakın vadeli varil fiyatı yüzde 1 artarak 82.75 dolara yükseldi


3 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page