top of page

Güne başlarken ekonomi ve piyasaların gündemi (4 Kasım 2021)

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) "Aylık Fiyat Gelişmeleri" raporu ve İngiltere Merkez Bankası (BoE) faiz kararı günün en önemli gündem maddeleri olacak.

..::PİYASALARDA SON DURUM::.

Dün gün ortasında 9,72'ye kadar yükseldikten sonra Fed'in faiz kararı ve varlık alımlarını 15 milyar dolar düşürmesiyle birlikte 9,65'in altına çekilen dolar/TL, bu sabah saatlerinde 9,66-9,67 banından değerleniyor. Aynı dakikalarda euro/TL için ise 11,21 seviyelerinden işlemler gerçekleşiyor. (Saat 08:30 itibarıyla)

Hisse piyasaları, Fed'in varlık alımlarını azaltma kararı almasının ardından yükselirken enflasyon görünümüne dair endişeler uzun vadeli tahvil getirilerinin yükselmesine yol açtı. Fed'in dün gece açıkladığı kararın ardından yatırımcılar gözlerini İngiltere Merkez Bankası'nın (BOE) kararına çevirdi. BoE, bugün 15:00'te açıklayacağı kararla faiz artırımlarına başlayabilir. Yatırımcılar ise faiz artırımlarının küresel tahvil piyasalarına tam olarak ne etkileri olacağını kestiremiyorlar. Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsalarını izleyen MSCI endeksi yüzde 0,5; Japonya'nın Nikkei endeksi ise bir ayın zirvesini görerek yüzde 0,8 yükseldi.


6 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page