top of page

Güne başlarken ekonomi ve piyasaların gündemi

Yurt içinde konut satışları, tarım ürünleri üretici fiyatları ve Merkezi Yönetim bütçe dengesi gibi önemli veriler analistleri bekliyor. Yurt dışında piyasaların haftalardır beklediği ABD Merkez Bankası (Fed) faiz kararı açıklanacak.

Fed'in 75 baz puan artırımla faiz oranını yüzde 1.5 ile yüzde 1.75 arasına yükseltmesi beklenirken bazı yatırımcılar, agresif sıkılaşmanın ekonomide küçülmeye yol açacağından endişe ediyorlar. Fed, faiz kararının yanı sıra makroekonomik verileri de yayımlayacak. Faiz kararının ardından her zaman olduğu gibi Fed Başkanı Jerome Powell, basın toplantısı gerçekleştirecek.

..::PİYASALARDA SON DURUM::.

Oldukça hareketli geçen günlerin ardından dolar/TL'de iki gündür yaşanan 17,25 etrafındaki sakin seyir hafta ortasında da sürüyor. Benzer durum euro/TL için de 18 seviyesi için geçerli.

Asya borsaları hafta başındaki sert düşüşün ardından bugün yatay seyrederken yatırımcılar Fed'in bugün sona erecek toplantısında ne kadar agresif faiz artırımına gideceğini izleyecekler.Petrol fiyatları, seans başlarında petrole olan talep ve ekonominin geneliyle ilgili duyulan endişelerin sebep olduğu kayıpları toparlayarak artıya geçti. Brent ham petrolünün en yakın vadeli varil fiyatı yüzde 0,1 artarak 121,3 dolara yükseldi Altının spot piyasadaki ons fiyatı ise dün düştüğü ve 16 Mayıs'tan beri en zayıf seviyesi olan 1.803 dolardan yüzde 0,5 artışla 1.817 dolara yükseldi.8 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page