top of page

GÜNE BAKIŞ - Kapasite kullanım oranı, güven endeksleri, ifo ve Fed tutanakları izlenecek.

Yeni günde yurt içinde kapasite kullanım oranı ve güven endeksleri takip edilecek.

Yurt dışında İngiltere enflasyon, Almanya ifo endeksleri verilerinin yanı sıra ABD Merkez Bankası(Fed) FOMC toplantı tutanaklarını açıklayacak.

-Öne Çıkan Başlıklar-

Rusya’da casusluk yaptığı gerekçesiyle tutuklanarak cezaevine gönderilen The Wall Street Journal gazetesinin Moskova bürosu muhabiri ABD vatandaşı Evan Gershkovich’in tutukluluk süresi 3 ay uzatıldı.

Yunanistan’da geçtiğimiz pazar günü yapılan genel seçimi üçüncü sırada tamamlayan Panhelenik Sosyalist Hareket (PASOK) Lideri Nikos Androulakis, Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakelaropulu tarafından kendisine verilen hükümet kurma görevini kabul etmedi.

Yeni Zelanda Merkez Bankası(RBNZ), enflasyonun hala çok yüksek olduğu uyarısında bulunarak, politika faiz oranını piyasa beklentileri doğrultusunda 25 baz puan daha artırdı.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, Banka'nın faiz oranlarını enflasyonu yüzde 2 hedefine getirmek için "gerekli olduğu sürece" yüksek tutacağını söyledi.

Avrupa Merkez Bankası üyesi ve Bundesbank Başkanı Joachim Nagel, ECB'nin enflasyonu tamamen yatıştırmadan önce faizleri "birkaç" kez daha artırması ve sonrasında bir süre için sabit tutması gerektiğini söyledi.

Paraguay Merkez Bankası(BCP), üst üste 7'inci toplantısında da politika faizinde değişikliğe gitmedi.

ABD Temsilciler Meclisi Çin Komitesi Başkanı Mike Gallagher, ABD Ticaret Bakanlığı'nı ABD merkezli çip üreticisi Micron Technology şirketine yasak getiren Çin'e karşı misillemede bulunmaya çağırdı.

Güney Kore'de iş dünyası görünümü, bu yılın başında gördüğü taban seviyelerden yavaş da olsa toparlanma eğilimini sürdürüyor. İmalat sektöründe iş dünyası görünüm endeksi Mayıs ayında 70 puandan 73 puana çıktı.

Çin liderliğinde faaliyete geçen Asya Altyapı Yatırım Bankası (AIIB) doğal felaketlerden ve iklim değişikliğinden etkilenen üye ülkeler için kullanılmak üzere bir acil yardım, destek fonu oluşturmayı planlıyor.

-Şirket Haberleri-

Doğuş Otomotiv, Bursa Osmangazi'de bulunan gayrimenkulün satışı konusunda görüşmelere başladı.

Kocaer Çelik, Aliağa A2 fabrikasında planlı duruşu sona erdirdi ve seri üretime başladı.

Kontrolmatik, Smart GES Enerji Üretim ile 84,84 milyon TL karşılığında sözleşme imzaladı.

MMC Sanayi, SGK borçlarını Kanun avantajlarından yararlanarak peşin ödeme şeklinde kapatmak için başvuruda bulundu.

Orge Enerji, Foça Tatil Köyü Projesine ilişkin sözleşmeyi imzaladı.

RTA Laboratuvarları, DMO'ya sipariş teslimatını tamamladı.

-Yurt İçi Gündem-

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası(TCMB), imalat sanayi kapasite kullanım oranı ve reel kesim güven endeksi verilerini yayımlayacak. Kapasite kullanım oranı arındırılmış verilerle en son 75,6 olurken, reel kesim güven endeksi 105,1 seviyesinde geldi (10.00).

Türkiye İstatistik Kurumu(TÜİK), hizmet, perakende ticaret ve inşaat güven endekslerini açıklayacak. Hizmet sektörü güveni en son yüzde 1,1 artışla 118,1 seviyesine çıktı (10.00).

Cumhurbaşkanı adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ ile görüşecek (11.00).

-Yurt Dışı Gündem-

ABD Başkanı Joe Biden, Avustralya Başbakanı Anthony Albanese, Hindistan Başbakanı Narendra Modi ve Japonya Başbakanı Kishida Fumio, Quad Liderler Zirvesi için Avustralya'da bir araya gelecekler.

Avrupa piyasaları İngiltere'den gelecek önemli verilerle güne başlayacak; tüketici, üretici ve perakende fiyatlar açıklanacak. En son tek haneye düşmesi beklenen tüketici fiyatlarında yüzde 10,1 ile piyasa tahminlerinin üzerinde bir rakam gelerek, yine çift hanede kalındı (09.00).

Almanya iş dünyasını en iyi yansıtan verilerden ifo endeksleri yayımlanacak. En son ifo iş ortamı endeksi 93,6, cari durum endeksi 95,0, beklenti endeksi 92,2 olarak açıklandı (11.00).

Avrupa Merkez Bankası(ECB), faiz dışındaki konuları görüşeceği toplantısını gerçekleştirecek (11.00).

İngiltere Hazinesi, 10 yıllık tahvil ihalesine çıkacak (12.05).

İngiltere Merkez Bankası(BoE) Başkanı Andrew Bailey, City of London Corporation'ın ev sahipliğinde düzenlenen etkinlikte konuşacak (12.30).

İngiltere'de CBI sanayi sipariş eğilim endeksi açıklanacak. Endeks en son -20 seviyesine geriledi (13.00).

ABD'de konut piyasasında kredi başvurularını ve faizlerin yönünü gösteren MBA verileri yayımlanacak (14.00).

Meksika'da Mayıs ayının ilk 15 gününe ilişkin enflasyon rakamları açıklanacak (15.00).

Şili'den üretici fiyatları verileri ekranlara düşecek. Üretici fiyatlarında en son aylık yüzde 0,7 artış yaşanırken, yıllık yüzde 1,9 düşüş görüldü (15.00).

İngiltere Merkez Bankası (BoE) Başkanı Andrew Bailey, Wall Street Journal tarafından düzenlenen bir konferansta konuşacak (16.00).

ABD Enerji Bakanlığı (DoE), petrol ve petrol ürünleri stokları verilerini açıklayacak (17.30).

Kanada Hazinesi 10 yıllık, ABD Hazinesi 5 yıllık tahvil ihaleleri düzenleyecekler. En son ortalama faizler sırasıyla yüzde 2,781 ve yüzde 3,500 olarak gerçekleşti (19.00, 20.00).

ABD Merkez Bankası(Fed) Yönetim Kurulu Üyesi Christopher Waller, California Üniversitesi Santa Barbara konferansında ekonomik görünüm hakkında konuşacak (19.10).

Avrupa Merkez Bankası(ECB) Başkanı Christine Lagarde, Frankfurt'ta ECB'nin 25. kuruluş yıldönümü kutlamalarının açılış konuşmasını yapacak (20.45).

ABD Merkez Bankası(Fed), 2-3 Mayıs tarihli FOMC toplantı tutanaklarını açıklayacak (21.00).


17 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page