top of page

Güvenli liman talebi azaldıkça altın da değer kaybetti


Altın fiyatları Çarşamba günü dar bir aralıkta hareket etti. Piyasaların, Fed’in faiz kararı öncesinde sakinleşmesi ve bankacılık krizi korkularının hafiflemesi ile sarı metale olan güvenli liman talebi azaldı ve altın, bir önceki seansta sert bir düşüş yaşadı.

Hükümet müdahalesinin, ABD ve Avrupa bankacılık sisteminde yaklaşan krize ilişkin korkuları yatıştırmaya yardımcı olmasıyla, külçe altın fiyatları, önceki seanstan ciddi kayıplar gördü. Bu da sarı metalin son dönemdeki yükselişinin, büyük ölçüde güvenli liman talebinden kaynaklandığı düşünüldüğünde, piyasaların altını son bir yılın en yüksek seviyelerinden aşağı çekmesine neden oldu.

Banka krizine ilişkin korkuların azalması; piyasaların, Fed'in enflasyonla mücadelede tereddütsüz kalacağı ihtimalini daha fazla fiyatlamaya başladığını da gösterdi. Faiz oranlarının yükselme ihtimali, altın gibi sıfır getirili varlıklar için kötü bir işaret.

Spot altın 1.940,80 dolarda yatay seyrederken altın vadeli işlemleri %0,4 artışla 1.944,10 dolara yükseldi. Her iki enstrüman da Salı günü yaklaşık %2 değer kaybederek bir yılın en yüksek seviyesinden geri çekildi.

Kayıplar aynı zamanda altının, 2.000 dolar seviyesinden de düşmesine neden oldu.

Analistler, bu seviyeye ulaşılması için çok daha fazla olumlu gösterge gerekeceğini söylemişti.

Merkez Bankasının, normalden daha yüksek seyreden enflasyonu kontrol altına almak için faiz oranlarını 25 baz puan arttırması beklenen iki günlük Fed toplantısının sonuçları gündemde.

Fed'in para politikasına bakışı, ekonomi üzerindeki baskının arttığı bir ortamda yakından izlenecek. Üç bölgesel ABD bankasının yakın zamanda çöküşü, yükselen faiz oranlarına karşı kırılganlıklarından kaynaklanıyordu. Bu kırılganlık, büyük ölçüde ülkedeki diğer orta ve küçük ölçekli kreditörler tarafından paylaşılabilecek bir durum.

Bankacılık krizine ilişkin korkular, geçtiğimiz hafta altın ve değerli metal fiyatlarında büyük bir ralli yaşanmasına neden oldu.

Diğer değerli metaller Çarşamba günü yükselişe geçti ancak bir önceki seansta sert kayıp yaşamıştı. Platin %0,4 yükselirken gümüş %0,6 değer kazandı.

Endüstriyel metaller arasında bakır fiyatları, dört seans üst üste güçlü kazançlar kaydettikten sonra geriledi. Bankacılık krizine ilişkin korkuların azalması; talebin yavaşladığı yönündeki endişelerle, iki ayın en düşük seviyelerine gerileyen kırmızı metalin en büyük itici gücü oldu.

Bakır %0,3 düşüşle 3,9928 dolara geriledi ancak son dört seansta yaklaşık %4 artış gösterdi.

5 görüntüleme0 yorum
bottom of page