top of page

Gıda güvenliği, Çin'i hayvan yemlerinde soya unu kullanımını azaltmaya yönlendiriyor

Çin tarım bakanlığı, soya fasulyesi ithalatına olan yoğun bağımlılığını azaltmaya çalışırken, hayvan yemlerinde soya unu kullanımını azaltmak için Cuma günü üç yıllık bir eylem planı yayınladı.

Yeni plan, hayvan yemindeki soya unu oranlarının 2022'de %14,5'ten 2025'e kadar %13'ün altına düşürülmesini öneriyor.

Dünyanın en büyük soya fasulyesi ithalatçısındaki yetkililer, 2021'de hayvan yemi endüstrisine daha düşük soya unu oranları öneren yönergeler yayınladı.

Yeni planın "yem endüstrisine soya fasulyesi küspesi miktarını azaltma, yem tahıllarının tasarrufunu ve tüketimini azaltma konusunda rehberlik etmesi ve tahıl ve önemli tarım ürünlerinin istikrarlı ve güvenli tedarikinin sağlanmasına katkıda bulunması" belirtildi. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı.

Rabobank'ın kıdemli analisti Lief Chiang, 2025'e kadar %13'ün altında olan yeni hedefin, daha önceki %13,5'lik hedeften biraz daha düşük olduğunu, ancak yönün yeni olmadığını söyledi.

"Bütün mesele, jeopolitik riskler arasında daha dirençli bir tedarik zinciri oluşturmak" dedi.

Çin, dünyadaki ticareti yapılan soya fasulyesinin %60'ından fazlasını, yılda 90 milyon tonun çok üzerinde, büyük ölçüde ABD ve Brezilya'dan satın alıyor.

Chiang, "Bir yandan, soya fasulyesi ithalatının mutlak hacmini azaltmak istiyorlar, ancak bu arada bir olasılık olarak, çeşitlendirmek ve özellikle ABD'ye olan bağımlılıklarını daha da azaltmak istiyorlar" dedi.

Daha düşük soya küspesi kullanımına yönelik baskı şimdiye kadar başarılı oldu ve büyük ölçüde son yıllarda protein bakımından zengin içeriğin fiyatlarının artması ve bu da yem üreticilerini kullanımını azaltmaya itti.

Rabobank, Ocak ayında, oranın 2030 yılına kadar %12'ye düşerek Çin'in soya fasulyesi ithalatını 84 milyon tona düşürebileceğini tahmin etti. Chiang, bu yıl ithalatın yaklaşık 95 milyon ton olacağını söyledi.


Planda, Çin'in ayrıca 2025 yılına kadar yem için iki adede kadar mikrobiyal proteini onaylayacağı ve 20'den fazla büyük veya orta ölçekli şehirde artık gıda ve hayvan karkaslarını yem olarak kullanmak için pilot projeler yürüteceği belirtildi.

Ayrıca, yüksek kaliteli kaba yem üretimini 2025 yılına kadar 98 milyon tona çıkarmayı ve yemlerin süt ve besi sığırı yemlerinde daha fazla pay almasına olanak sağlamayı hedefliyor.15 görüntüleme0 yorum
bottom of page