top of page

Gaz stoklayan Avrupa için en zor kısım henüz gelmedi

Avrupa, bu kışa kıyasla gelecek yıl gaz stoklarını yeniden inşa etmek için çok daha zorlu bir görevle karşı karşıya kalacak, bu da enerji faturalarının muhtemelen yüksek kalacağı ve hükümetlerin şimdiye kadar kaçındıkları sancılı tayınlama önlemlerini uygulamak zorunda kalabilecekleri anlamına geliyor.

Daha önce baskın olan Rusya'dan gelen gaz arzı, Ağustos sonundan bu yana büyük ölçüde azaldı, bu da, seviyeler gelecek yılın başlarında tükendiğinde, depolamayı yeniden doldurma görevinin çok daha zor olacağı anlamına geliyor.

Uygun fiyatlarla müzakere edilen sözleşmeler yerine açık piyasada gaz satın almanın maliyeti, enflasyonu onlarca yılın en yüksek seviyelerine çıkaran aylarca süren yüksek enerji maliyetleri nedeniyle zayıflamış hükümetler için daha zor olacaktır.

Bu yıl, Avrupa Birliği yeterli kış tedarikini sağlamaya çalışmak için rezervleri başarıyla %96'ya kadar doldurdu - Kasım ayında dolu.

Ülkeler ayrıca alışılmadık derecede ılıman havalarda kullanımı kısıtlamayı başardılar, ancak bu ay uzun süren soğuk hava, zihinleri önlerindeki görevin ölçeğine odakladı.

Paris merkezli Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) İcra Direktörü Fatih Birol geçen hafta yaptığı açıklamada, "AB ülkelerinin bu kış öncesinde depolama sahalarını doldurmasına izin veren koşulların çoğu 2023'te tekrarlanmayabilir."

IEA, Avrupa'nın önümüzdeki kış yaklaşık 30 milyar metreküp (bcm) ve 2021 talebinin yaklaşık %7'sine eşdeğer bir açıkla karşı karşıya kalabileceğini söyledi.

BORU HATLARINA KARŞI LNG

Rusya, Şubat ayında Ukrayna'yı işgal edip Batı'nın yaptırımlarına yol açmadan önce, Rusya Avrupa'nın gazının yaklaşık %40'ını sağlıyordu.

Bunun yaklaşık %65'i Avrupa'nın boru hattı teslimatlarının Kuzey Akım boru hattı üzerinden Almanya'ya ve geri kalanı da Ukrayna üzerinden boru hatları üzerinden gerçekleşti.

Ukrayna üzerinden sevkiyat devam ediyor, ancak Rusya ile savaşın sona erme işareti göstermemesi ve Kuzey Akım üzerinden gaz sevkiyatının Ağustos ayının sonundan bu yana durması nedeniyle risk altında.

O zamandan beri şüpheli sabotaj, yakın gelecekte hizmete dönmesi beklenmeyen bağlantıya zarar verdi.

Wood Mackenzie'deki analistler, yaz sıcaklıklarının ısıtma talebini azalttığı Nisan'dan Eylül sonuna kadar 2023 dolum sezonu için Avrupa'ya 25 bcm'ye kadar daha az Rus gazı ulaşacağını tahmin ediyor.

Bu, bu kışın sonunda depoda kalan seviyelerin, bir sonraki kış için zorluğun ölçeğini belirleyeceği anlamına gelir.

Energy Aspects analisti Leon Izbicki, Avrupa'nın stoklarının şu anda %84 civarında olan seviyelere kıyasla Mart ayı sonuna kadar yaklaşık 55 bcm veya yarıdan biraz fazla dolu olmasını bekliyor.

Avrupa Komisyonu, bu mağazaların 1 Kasım 2023'e kadar %90 oranında dolu olması gerektiğini söyledi.

2023 için megavat saat (MWh) başına 95 avroluk ortalama gaz fiyatı tahminine dayanarak Izbicki, analistlerin bu yıl için hesapladıkları dolum maliyetlerine benzer şekilde, Avrupa'nın hedefi karşılamasının yaklaşık 58 milyar avroya mal olacağını söyledi.

HAVA DURUMU VE FİYAT TALEP BELİRLER

Analistler, yakıt değiştirme, verimlilik ve üretimi kısma gibi çok çeşitli önlemler aracılığıyla, enerji maliyetinin, her yıl Ekim ve Kasım aylarında yaklaşık dörtte bir oranında düşen gaz tüketimini azaltmaya odaklandığını söyledi.

Timera Energy'nin kıdemli analisti Luke Cottell, "Zorluğun boyutu kısmen kıştan çıkan stokların nerede olduğuna bağlı olarak, odak noktası talep yönlü kısıntılara olmaya devam edecek" dedi.

Örneğin Alman otomotiv devi Mercedes-Benz, Avrupa'daki perakendeciler ışıkları kısıp reklam ekranlarını kapatırken, bu yıl daha fazla yenilenebilir elektrik kullanarak gaz kullanımını %50'ye kadar azaltabileceğini söyledi.

Yüksek gaz fiyatları üretimi ekonomik olmayan hale getirdiği ve bazı firmalar üretimi daha ucuz enerjiye sahip bölgelere kaydırdığı için üretimi kısmak zorunda kalan sanayi sektörlerinden de büyük bir göçük geldi.

Energy Aspects, "Düşük ekonomik faaliyet nedeniyle endüstriyel gaz talebindeki düşüşün, fiyatların düşmesi durumunda 2023'te büyük ölçüde tersine çevrilebileceğini hâlâ görüyoruz, ancak fiyatlar ne kadar uzun süre yüksek kalırsa, işletmelerin gaz yoğun üretimlerini kalıcı olarak offshore yapma olasılığı o kadar yüksek" dedi. dedi Izbicki.

Talebin ne kadar azaltılabileceği, fiyata olduğu kadar büyük ölçüde hava durumuna da bağlıdır.

Bu ayın başlarında Avrupa'da sıcaklıklar düşerken, Alman enerji düzenleyicisi Federal Ağ Ajansı, Avrupa'nın en büyük gaz tüketicisinin ilk kez gaz tasarrufu hedeflerinin gerisinde kaldığını söyledi.

MALZEME İÇİN MÜCADELE

Arzları artırmanın bariz yolu, sıvılaştırılmış doğal gazdır (LNG).

Almanya, Polonya ve Hollanda gibi ülkeler, dünyanın dört bir yanından deniz yoluyla taşınan LNG kargolarını alan ve yerel gaz şebekelerine pompalamak için yeniden ısıtan LNG yeniden gazlaştırma terminalleri inşa etti veya genişletti.

ABD Enerji Bilgi İdaresi tarafından derlenen verilere göre, Avrupa ve İngiltere'nin LNG ithalat kapasitesi 2023'ün sonunda 2021 seviyelerine göre yaklaşık %25 artacak.

Ancak kapasiteye sahip olmak, tedarik garantisi değildir.

Bu yıl, düşük talep ve yüksek fiyatlar, Çinli alıcıların spot LNG pazarından büyük ölçüde uzak durması ve Asyalı alıcılara giden bazı kargoların Avrupa'ya yönlendirilmesi anlamına geliyordu.

Bu, gelecek yıl gerçekleşmeyebilir, bu da Avrupa'nın LNG için maliyeti artıracak şiddetli bir rekabetle karşı karşıya kalacağı anlamına gelir.

ABD'li bankacılık firması Evercore ISI'nin direktörü Sean Morgan, "Asya tüketimi, Avrupa'daki bir kuyruk rüzgarından Avrupa'daki satın alma için büyük bir ters rüzgara dönüşebilir" dedi.

Plana karşı çıkan Almanya gibi ülkeler, Avrupa'nın Avrupa Birliği'ndeki gaz fiyatlarına bir üst sınır getirme çabalarının, AB'nin kargoları güvence altına alma girişimlerini daha da engelleyebileceğini söylüyor.

Avrupa'daki rekor yüksek fiyatlar, ne kadar acı verici olursa olsun, bölgenin bu yıl rekor hacimlerde LNG ithalatı yapmasına yardımcı oldu.

Kıyaslama Avrupa gaz fiyatları Ağustos ayında 300 Euro/MWh'in üzerinde bir zirveye ulaştı.

Avrupa bir fiyat tavanı üzerinde anlaşmaya varmadığı sürece çoğu analist, 2020'deki 20 Euro/MWh'nin altındaki fiyatlara kıyasla fiyatların 2023'te 90-200 Euro/MWh aralığında yüksek kalacağını tahmin ediyor.


Danışmanlık şirketi Eurasia'nın direktörü Henning Gloystein, "Önümüzdeki yıl, bu Ağustos'ta gördüğümüz migren ataklarının yüzüne yumruk yemenin acısı yerine fiyatlar için sürekli bir baş ağrısı olacak" dedi.10 görüntüleme0 yorum
bottom of page