top of page

Goldman, piyasa büyüme karamsarlığını yatıştırırken petrol talebi görünümünü yükseltti.

Pazar günü, yıl için küresel petrol talebi tahminini revize ederken, artan stokların daha az karamsar bir büyümeden kaynaklanan talep artışını telafi etmesiyle varil başına 12 aylık 93$'lık Brent fiyat tahminine bağlı kaldı. görünüm.

Goldman analistleri, küresel petrol talebinin Temmuz ayında tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 102,8 milyon varil/gün'e (bpd) yükseldiğini tahmin ediyor ve katı talebin bu yılın ikinci yarısında günde 1,8 milyon varil ve günde 0,6 milyon varil ile beklenenden daha yüksek bir açık yarattığını görüyor. 2024 bütçe açığı

Analistler bir notta, azalan durgunluk riski ve Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nün (OPEC) fiyatları yükseltmeye yönelik güçlü çabasının, Goldman'ın daha yüksek petrol fiyatları ve daha az oynaklık görünümünü desteklediğini yazdı.

Petrol fiyatları, Suudi Arabistan'ın gönüllü üretim kesintilerini Eylül'e kadar uzatacağı ve küresel arzı sıkılaştıracağı beklentileriyle Pazartesi günü üç ayın en yüksek seviyelerine yaklaştı ve bir yılı aşkın süredir en büyük aylık artışlarını kaydetmeye hazırlanıyor. [VEYA]

Goldman analistleri, Suudi tedarik kesintilerinin açıkları geri getirdiğini söyleyerek, Suudi Arabistan'ın günde fazladan 1 milyon varil kesintisinin Eylül ayına kadar süreceğini ve Ekim ayından itibaren yarıya ineceğini gördüklerini ekledi.

Wall-Street bankası, petrol talebi tahminini günde yaklaşık 550.000 varil yükseltti ve 2023 arzını günde yaklaşık 175.000 varil daha yüksek görüyor.

Banka, Aralık 2023 için varil başına 86 Dolar tahminini sürdürdü ve arz açıkları devam ederken fiyatların gelecek yılın ikinci çeyreğinde varil başına 93 Dolara yükselmesini bekliyor.


Bununla birlikte, geçen yıl OPEC yedek kapasitesindeki önemli artış, uluslararası denizaşırı projelerdeki büyümeye dönüş ve ABD petrol üretim maliyetlerinin düşmesi fiyatların yukarı yönlü hareketini sınırlıyor” denildi.

Brent vadeli işlemleri GMT 0353 itibarıyla varil başına 84 dolar civarında işlem görürken, West Texas Intermediate (WTI) ABD ham petrolü 80 dolar civarındaydı.


7 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page