top of page

Goldman Sachs, emtia süper döngüsünü bekliyor.

LOZAN, İsviçre (Reuters) - ABD bankasının emtia başkanı Goldman Sachs'ın, bankacılık sektörünün tetiklediği endişelerin ardından bu ay Çin kaynaklı bir emtia döngüsü ve enerji piyasalarından ve yatırımlardan sermaye çıkışı beklediğini söyledi.

Goldman Sachs'ın (NYSE: GS ) küresel emtia başkanı Jeff Currie, Salı günü Financial Times Emtia Küresel Zirvesi'nde "Kayıplar arttıkça, emtialara da sıçradı" dedi.

"Tarihsel olarak, bu tür bir yara izi olayı yaşadığınızda, sermayeyi geri almak aylar alır ... Haziran'a kadar yine de bir açık vereceğiz ve bu, petrol fiyatlarını yükseltecek."

Petrol fiyatları, İsviçre'nin en büyük ikinci bankası Credit Suisse'de iki ABD'li bankanın iflas etmesinin ardından yaşanan krizin İsviçreli daha büyük rakibi UBS tarafından devralınmasına yol açmasıyla 15 ayın en düşük seviyesine geriledi.

Currie, darbenin talepten ziyade arz tarafında olduğunu vurguladı ve bakır konusunda oldukça yükselişe devam ediyor .

"Mevduat çoktan gitti ... Nakit bankalara değil para piyasalarına gidiyor."

"Bakırda ileriye dönük görünüm olağanüstü olumlu. 125.000 ton ile şimdiye kadar kaydedilen en düşük gözlemlenebilir envanterde olacağız. 2024'te en yüksek arza sahibiz... Yakın vadede (bakır fiyatını) 10.500 $ olarak belirledik. ve daha uzun vadede fiyat hedefimiz ton başına 15.000 dolar."


Onun sözleri, fiyatın 12.000 doları aşabileceğini söyleyen büyük bakır tüccarı Trafigura'nın sözlerini tekrarladı. Bakır, Mart 2022'de 10.845 $'lık rekor seviyeye ulaştı.

Currie, bankacılık sektörüyle ilgili endişelerin ABD bölgesel bankaları etrafında toplandığını, Avrupa'nın ise bulaşmaya karşı nispeten güvenli olduğunu sözlerine ekledi.


12 görüntüleme0 yorum

Kommentare


bottom of page