top of page
  • Yazarın fotoğrafı

Hafta kapanışı: Son 7 günde piyasalara yön veren 5 gelişme

Ekim ayının sonuna yaklaşıyoruz. Yurt içinde geride bıraktığımız haftanın en önemli gelişmesi, Merkez Bankasının faiz kararıydı. TCMB’nin faizi indirmesini takiben gözler dolar/TL’ye çevrildi ancak kurda büyük bir hareketlilik yaşanmadı. Borsa İstanbul’un yine rekorlar kırdığı haftada Smart Güneş’e ilgi arttı. Kripto paralar ise durgunluğunu sürdürüyor.

Geride bıraktığımız haftada Investing.com Türkiye kullanıcılarının en çok ilgi gösterdiği 5 gelişmeyi özetledik.

1 Kasım'dan itibaren yurt dışından getirilen cep telefonları takip altına alınacak

Ticaret Bakanlığı, yurt dışından yolculukla getirilen eşya muafiyetlerine ilişkin duyuru yayımladı.

Duyuruya göre yolcuların üç yıllık süre zarfında ülkeye getirdikleri cep telefonu sayısı takip edilecek. Ayrıca yolcuların muafiyet haklarının ötesine geçerek üç yılda 1'den fazla telefon getirilmesi önlenecek.

Benzin ve motorinde son durum

Geçtiğimiz hafta yurt içinde akaryakıt fiyatlarına zam gelmeye devam etti. Petroldeki yükselişin durması ve fiyatın yeniden 90 dolara yaklaşmasına karşın benzin ve motorin yüksek kalmaya devam ediyor.

Motorine bu ay içinde 5 defa zam gelirken bir defa da indirim yapıldı. Ay başında 23,12 TL olan litre fiyatı 28,53 TL’ye kadar çıktı. Geçen hafta içindeki indirimin ardından 99 kuruşluk son zamla litre fiyatı 27,42 TL oldu.

Benzine bu ay içinde iki kez zam yapılırken henüz indirim gerçekleşmedi. Litre fiyatı bu ay 19,23 TL’den 20,60 TL’ye yükseldi.

Otogazda da bu ay içinde tek haneden yeniden çift haneye yükseliş oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan kripto para ve Blockchain açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da AK Parti Bilgi ve İletişim Teknolojileri Başkanlığı tarafından düzenlenen "Blokzincir İstanbul" etkinliğinde bir konuşma gerçekleştirdi.

Kripto para ve Blockchain alanındaki çalışmalara da değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, özellikle son 10 yıldaki gelişmelere dikkat çekerek Türkiye'nin bu alanda izleyici değil, öncü role sahip olmak istediğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TCMB'nin kripto para alanında çalışmalarını sürdürdüğünü ifade ederken diğer bakanlıkların ise Blockchain teknolojisi adına kendi yetki alanlarında araştırmalar yürüttüğünü ifade etti.

SPK, iki şirketin sermaye artırımına onay verdi

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından yayımlanan son haftalık bültende Aksigorta’nın bedelli sermaye artırımı ve Alkim Kağıt’ın bedelsiz sermaye artırım başvurularının onaylandığı duyuruldu. Diğer yandan bu hafta da halka arz onayı gelmediği görüldü.

Haftanın en çok okunan haberi: Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası politika faizini 150 baz puan indirerek %10,50’ye düşürdü. Merkez Bankası yılın 10. Para Politikası Kurulu toplantısında faiz indirimine devam etti.

Merkez Bankası, Eylül 2021’de liralaşma stratejisi politikasıyla başlattığı faiz indirimleriyle yılı 500 baz puanlık düşüşle %14 faiz oranından kapatmıştı. 2022’nin ilk 7 ayında faiz oranları sabit tutuldu. Ağustos ve Eylül’de 100’er baz puanlık indirimin ardından son faiz indirimiyle 13 aylık süreçte toplam 850 baz puanlık indirim gerçekleşmiş oldu.

Yazar: Özgün Çağlar Deniz14 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page