top of page

Ham petrol, Fed tutanakları öncesinde düştü; ABD yakıt talebiyle ilgili endişeler artıyor

Petrol fiyatları, dünyanın en büyük ekonomisindeki yakıt talebiyle ilgili endişeler arasında son Federal Rezerv toplantısının tutanaklarının yayınlanması öncesinde Çarşamba günü zayıfladı.

09:00 ET (14:00 GMT) itibariyle, ABD ham petrol vadeli işlemleri %0,5 düşüşle varil başına 76,02 dolardan işlem görürken, Brent kontratı %0,6 düşüşle varil başına 82,58 dolara geriledi.

Tüccarlar, politika yapıcıların son şahin duruşlarını sürdürecekleri endişeleri arasında Fed'in son politika toplantısının tutanaklarına hazırlanırken, ham petrol piyasası üst üste üçüncü ticaret seansında düşüş yaşadı .

Piyasa, enflasyonun beklenenden 'daha yapışkan' olduğu ve Fed'in oranları daha uzun süre yüksek tutmaya zorladığı korkusuyla giderek daha fazla tedirgin hale geldi. Bu, ekonomik aktivite ve dolayısıyla dünyanın en büyük tüketicisinde yakıt talebi üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olacaktır.

Bununla birlikte, Şubat başındaki Fed toplantısından sonra yapışkan enflasyonu , patlayan perakende satışları ve yeniden genişlemekte olan bir hizmet sektörünü gösteren veri yayınları ortaya çıktı. Ve böylece, New York Fed başkanı John Williams'ın bir konuşması , mevcut düşünceye daha güncel bir yön verebilir.

ING analistleri bir notta, "Piyasalar, Fed'in daha yapacak çok işi olduğunu gösteren bir dizi ekonomik verinin ardından daha şahin bir Fed beklentileriyle uzlaşmaya devam ediyor" dedi. "Bu ters rüzgarlar, oldukça rahat bir petrol dengesiyle birleştiğinde, petrol piyasasının muhtemelen menzile bağlı kalacağı anlamına geliyor. Ancak, petrol piyasası önemli ölçüde daraldıkça, yılın ilerleyen dönemlerinde piyasanın bu aralığın dışına çıktığını görüyoruz."

Yine de, dünyanın en büyük ham petrol ithalatçısı olan Çin'de, ülkenin COVID ile mücadele için ciddi hareketlilik kısıtlamalarının yanı sıra daha sıkı küresel tedarikin sona ermesinin ardından güçlü bir toparlanma olduğuna dair artan kanıtların da yardımıyla kayıplar o kadar ciddi olmadı.

Rusya önümüzdeki ay ihracatını günde 500.000 varil azaltmaya hazırlanıyor ve Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü geçen yılın sonlarında üretimini günde 2 milyon varil azaltacağını duyurdu.

Ayrıca, Karadeniz kıyısındaki Hazar Boru Hattı Konsorsiyumu terminalindeki ham petrol yüklemelerinin kötü hava koşulları nedeniyle 19 Şubat'tan bu yana durdurulduğu ve bu askıya alma işleminin halen devam ettiği görülüyor.

ING, "Duruş ne kadar uzun sürerse, terminaldeki depolamanın dolu olduğunu görme ihtimalimiz o kadar artar ki bu da boru hattı boyunca Kazak akışları ve nihai olarak üretim üzerinde bir etkiye sahip olacaktır."

Goldman Sachs'a göre emtialar, Çin toparlanırken, ABD enflasyonunun iyi huylu olduğunu kanıtladıkça ve Rusya'nın petrol üretim sözleşmeleriyle 2023'te toparlanmaya hazırlanıyor .

Goldman, petrol söz konusu olduğunda, "şu anda gördüğümüz şey, piyasanın yeniden sıkılaşmaya başladığıdır" diye ekledi.

Amerikan Petrol Enstitüsü, Pazartesi günkü resmi tatil nedeniyle her zamankinden bir gün sonra, geçen hafta ABD petrol stokları tahminini yayınlayacak. Geçen haftaki sürüm, 10 milyon varilin üzerinde ağır bir yapı gösterdi.28 görüntüleme0 yorum

Commentaires


bottom of page