top of page

Ham petrol kenarları yükseldi; IEA, 2023 talep tahminini yükseltti

Tüccarlar IEA'dan gelen küresel talep için iyileşen görünümü zayıf Çin ekonomik verileriyle dengelemeye çalışırken petrol fiyatları Salı günü yükseldi.

08:30 ET (12:30 GMT) itibariyle, ABD ham petrol vadeli işlemleri %0,2 artışla varil başına 71,23 dolardan işlem görürken, Brent kontratı %0,2 artışla varil başına 75,34 dolara yükseldi.

Uluslararası Enerji Ajansı , bu yıl küresel petrol talebi tahminini yükseltti ve dünya yakıt tüketiminin 2023'te günde 2,2 milyon varil artacağını, yani daha önce tahmin edilenden günde yaklaşık 200.000 varil daha fazla artacağını söyledi.

Paris merkezli kuruluş, bu artışı artan Çin talebine dayandırdı ve dünyanın en büyük ham petrol ithalatçısındaki salgın sonrası toparlanmanın beklentileri aşacağını söyledi.

Ajans, "Çin'in petrol talebi Mart ayında yeni bir çığır açarak şimdiye kadar kaydedilen en yüksek seviyeye ulaştı" dedi ve son zamanlarda bir yavaşlama olsa da, "öngörülen talep toparlanmasının büyük çoğunluğu zaten yolda."

Bununla birlikte, Salı günü erken saatlerde açıklanan veriler, hem endüstriyel üretim hem de perakende satış verilerinin Nisan ayına ilişkin beklentileri karşılamaması nedeniyle, dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olan Çin ekonomisindeki düzensiz toparlanmaya dair bol miktarda kanıt sunuyor .

Her iki değer de önceki aya göre istikrarlı bir şekilde ilerlemeye devam ederken, piyasa beklentilerinin gerisinde kalması, Asya'nın en büyük ekonomisinde kademeli bir toparlanmaya işaret ediyor.

IEA, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve OPEC+ olarak bilinen ortaklarının yeni bir üretim kısıntısı serisi uygulamaya koymasıyla, küresel petrol piyasalarının bu yaz açık vererek fiyatların yükselmesine neden olacağını da sözlerine ekledi.

Öte yandan ajans, Rusya'nın ham ve rafine petrol sevkiyatlarının Nisan ayında günde 8,3 milyon varil ile işgal sonrası en yüksek seviyeye ulaştığını hesaplayarak, Moskova'dan gelen üretim seviyelerini düşürme söylemlerine meydan okudu.

Ham petrol piyasası, ABD'nin büyük ölçüde tükenen stratejik rezervlerini yeniden doldurmayı planladığının doğrulanmasıyla seansın başlarında bir destek almıştı.

ABD Enerji Bakanlığı Pazartesi günü Ağustos ayında teslim edilmek üzere Stratejik Petrol Rezervi için 3 milyon varil ham petrol alacağını söyledi ve tekliflerin 31 Mayıs'a kadar sunulmasını istedi.

Hareket, Biden yönetiminin Rusya-Ukrayna ihtilafının tetiklediği rekor yüksek yakıt fiyatlarını düşürmek amacıyla SPR'yi geçen yıl 1983'ten bu yana en düşük seviyesine çekmesinin ardından geldi.

Bir endüstri kuruluşu olan Amerikan Petrol Enstitüsü , seansın ilerleyen saatlerinde ABD ham petrol stoklarına ilişkin haftalık tahminini yayınlayacak.1 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page