top of page

Hareketli günler geçiren altında son durum

Dolardaki düşüşü fırsata çeviren ons altın son üç işlem gününde 85 dolarlık bir atak

gösterdi.


Geçtiğimiz hafta yapılan FOMC toplantısında Powell’ın nihai faiz oranlarının tahminlerin üzerine çıkabileceğini söylemesiyle kıymetli metal 1.617 dolara geriledi. Haftanın devamında dolarda satın alınan şahin fiyatlama, enflasyon ve ABD seçimleri öncesi yerini düşüşe bıraktı. Dolar endeksi 109,50 altına inerek son 6 haftanın en zayıf seviyesine geriledi.


Cuma günü hızlı bir atak göstererek 1.680 dolara çıkan altın, dün de 1.717 dolara yükselerek 6 Ekim sonrası zirveyi gördü. Fiyat bugün hafif gerilese de 1.700 tabanını koruyor.


Gözler ABD seçim sonuçları ve enflasyon oranında


Dün yapılan ara seçim sonuçlarına dair sayımlar toplanıyor. İlk sonuçlara göre Cumhuriyetçiler Temsilciler Meclisi’nde önde, ancak Morgan Stanley, dünkü raporunda benzer durumun 2010’da da yaşandığına, ancak sonuçların aksi yönde değiştiğine dikkat çekti.


Yarın açıklanacak enflasyon oranı Fed’in bu yılı 75 ya da 50 baz puanlık son faiz artışıyla kapatacağı beklentilerini şekillendirecek. Daha yavaş ilerleyeceklerini söyleyen Powell’ın açıklamaları Aralık’ta 75 baz puan olasılığını düşürmüştü. Fakat iyi gelen istihdam sonrası bu beklenti yine arttı. Enflasyonda düşüş olması Fed’in faizlerin gecikmeli yansıma fikrini destekleyebilir.


Dolarda yaşanan satışa ve enflasyon öncesi bekleyişe geçilmesiyle altın başta olmak üzere emtia grubunda bu hafta iyimserlik var. Yarınki veri altının 1.735 dolar üzeri hareketi için önemli olacak. Ons fiyatı en son 12 Eylül’de bu seviyeyi görmüştü. Sonraki alımlarda bu direnç aşılamadığı için önemli bir eşik olarak izleniyor.


Gram bir ayın en yükseğinde


Ons etkisiyle 1.026 TL’ye çıkan gram altın 6 Ekim sonrası en yüksek seviyede işlem görüyor. Dolar kurunda 18,60 yakınında dengeli bir seyir görülürken onstaki oynaklık gram fiyatlarına direkt yansıyor. 995 TL -1.040 TL aralığı fiyatta güçlü alım bölgesi olarak görülüyor.

8 görüntüleme0 yorum

Comentários


bottom of page