top of page

Hindistan'ın Rusya ile yaptığı petrol anlaşmaları onlarca yıllık dolar hakimiyetini çökertti

Rusya'nın deniz yoluyla taşınan ham petrol için en önemli çıkış noktası olan Hindistan ile yapılan anlaşmaların çoğu başka para birimlerinde sonuçlandırılırken, ABD'nin Rusya'ya yönelik uluslararası yaptırımları, doların uluslararası petrol ticaretindeki onlarca yıllık hakimiyetini aşındırmaya başladı.

Doların üstünlüğü periyodik olarak sorgulandı, ancak iş için en yaygın kabul gören para birimini kullanmanın ezici avantajları nedeniyle devam etti.

Yaptırımların kargaşasına ve Ukrayna savaşına yanıt olarak Hindistan'ın petrol ticareti, diğer para birimlerine kalıcı bir geçişin şimdiye kadarki en güçlü kanıtını sunuyor.

Ülke, dünyanın üç numaralı petrol ithalatçısı ve Rusya, geçen yıl Şubat ayında başlayan Ukrayna işgalinin ardından Avrupa'nın Moskova'nın tedarikinden kaçınmasının ardından ülkenin önde gelen tedarikçisi haline geldi.


Rus petrol kargolarındaki ilk 5 artış, https://fingfx.thomsonreuters.com/gfx/mkt/movakqoamva/vesselsvalue.JPG


Savaşa karşı çıkan bir koalisyonun 5 Aralık'ta Rusya'ya petrol fiyatlarına üst sınır koymasının ardından, Hintli müşteriler Rus petrolünün çoğunu Birleşik Arap Emirlikleri dirhemi ve son zamanlarda Rus rublesi dahil olmak üzere dolar dışı para birimleriyle ödedi. Banka kaynakları söyledi.

Kaynaklar, son üç aydaki işlemlerin toplamının birkaç yüz milyon dolara eşdeğer olduğunu, daha önce rapor edilmemiş bir kaymayla ekledi.

Yedili Grup ekonomileri, Avrupa Birliği ve Avustralya, geçen yılın sonlarında, Moskova'yı savaş fonlarından mahrum bırakmak için zorunlu bir düşük fiyata satılmadıkça, Batılı hizmetlerin ve nakliyenin Rus petrolünün ticaretini yasaklamak için fiyat tavanını kabul etti.

Dubai merkezli bazı tüccarlar ve Rus enerji şirketleri Gazprom (MCX: GAZP ) ve Rosneft, son haftalarda varil başına 60 doların üzerinde satılan belirli niş kalite Rus petrolü için dolar dışı ödemeler istiyor. bilgi dedi.

Kaynaklar, konunun hassasiyetinden dolayı isim verilmemesini istedi.

Bu satışlar, Rusya'nın Hindistan'a yaptığı toplam satışların küçük bir bölümünü temsil ediyor ve ABD'li yetkililerin ve analistlerin Rus nakliye ve sigortacılık gibi Batılı olmayan hizmetler tarafından savuşturulabileceğini öngördüğü yaptırımları ihlal ediyor gibi görünmüyor.

Ticaret kaynaklarının yanı sıra eski Rus ve ABD'li ekonomi yetkilileri Reuters'e verdiği demeçte, Moskova'nın ekonomisini ve tüccarları yaptırımlardan kaçınmak için dolardan arındırmaya çalıştığı için üç Hint bankası işlemlerin bir kısmını destekledi.

Ancak ABD ve İngiltere'nin geçen ay Moskova ve Abu Dabi merkezli Rus bankası MTS'yi yaptırımlar listesine Rus finans kurumlarına eklemesinden sonra, Rus petrolü için dirhem cinsinden devam eden ödeme zorlaşabilir.

Ticaret kaynakları, MTS'nin Hindistan'a bazı dolar dışı petrol ödemelerini kolaylaştırdığını söyledi. Ne MTS ne de ABD Hazinesi, Reuters'in yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Hintli bir rafineri kaynağı, çoğu Rus bankasının savaştan bu yana yaptırımlarla karşı karşıya kaldığını, ancak Hintli müşterilerin ve Rus tedarikçilerin Rus petrolü ticaretini sürdürmeye kararlı olduklarını söyledi.

Kaynak Reuters'e "Rus tedarikçiler ödemeleri almak için başka bankalar bulacak" dedi.

Halihazırda hükümet bizden Rus petrolü alımını durdurmamızı istemiyor, bu nedenle mevcut sistemin bloke olması durumunda alternatif bir ödeme mekanizmasının bulunacağından umutluyuz" dedi.

ARKADAŞLARA VE DOSTLARA KARŞI

Petrol için dolar ödemesi, on yıllardır neredeyse evrensel bir uygulama olmuştur. Karşılaştırıldığında, ödeme sistemi SWIFT'in Ocak ayı rakamlarına göre, para biriminin toplam uluslararası ödemelerdeki payı %40 ile çok daha küçük.

ABD Dışişleri Bakanlığı'nda eski bir baş ekonomist olan ve şimdi Woodrow Wilson Uluslararası Bilim İnsanları Merkezi'nde küresel bir araştırmacı olan Daniel Ahn, doların gücünün emsalsiz olduğunu, ancak yaptırımların Batı'nın mali sistemlerini baltalayabilirken amaçlarına ulaşmada başarısız olabileceğini söylüyor.

"Rusya'nın dolardan başka para birimleri karşılığında bir şeyler satmaya yönelik kısa vadeli çabaları, Batı yaptırımlarına yönelik gerçek tehdit değil" dedi.

"(Batı), başka bir idari katman ekleyerek kendi mali hizmetlerinin rekabet gücünü zayıflatıyor."

Tavan fiyat, Rusya'nın deniz yoluyla taşınan petrol ithalatına yönelik bir AB ambargosu ile aynı zamana denk geldi ve Rusya'nın SWIFT küresel ödeme sisteminden büyük ölçüde çıkarılması da dahil olmak üzere bir yıllık yasak ve yaptırımları tamamladı.

640 milyar dolara yaklaşan altın ve döviz rezervlerinin yaklaşık yarısı donduruldu.

Buna cevaben Rusya, enerjisi için "dost" ülkelerin para birimiyle ödeme isteyeceğini söyledi ve geçen yıl "düşman olmayan" AB ülkelerine gaz ödemelerini ruble olarak yapmalarını emretti.

Bağımsız analist ve Rusya Merkez Bankası eski danışmanı Alexandra Prokopenko, Rus firmaları için - aşırı gayretli uyum nedeniyle herhangi bir yaptırımı ihlal etmeseler bile ödemeler bloke edildiğinden veya ertelendiğinden - doların potansiyel olarak "zehirli bir varlık" haline geldiğini söyledi.

Reuters'e verdiği demeçte, "Rusya'nın dünyanın geri kalanıyla umutsuzca ticaret yapması gerekiyor çünkü hala petrol ve gaz gelirlerine bağlı, bu yüzden sahip oldukları tüm seçenekleri deniyorlar" dedi.

"Rus ve Hindistan bankacılık sistemleri arasında doğrudan bir altyapı oluşturmak için çalışıyorlar."

Hindistan'ın en büyük borç vereni State Bank of India'nın Rusya'da bir nostro veya döviz hesabı var. Benzer şekilde, Rusya'dan birçok banka ticareti kolaylaştırmak için Hint bankalarında hesap açtı.

IMF Genel Müdür Yardımcısı Gita Gopinath, Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinden bir ay sonra, Rusya'ya yönelik yaptırımların diğer para birimlerini kullanan daha küçük ticaret bloklarını teşvik ederek doların hakimiyetini aşındırabileceğini söyledi.

Financial Times'a verdiği demeçte, "Dolar bu manzarada bile ana küresel para birimi olmaya devam edecek, ancak daha küçük bir seviyede parçalanma kesinlikle oldukça mümkün" dedi. IMF, Reuters'in yorum talebine yanıt vermedi.

Rusya'nın ötesinde, Çin ile Batı arasındaki gerilimler de doların egemen olduğu küresel ticaretin köklü normlarını aşındırıyor.

Rusya döviz rezervlerinin bir kısmını renminbi cinsinden tutarken, Çin elindeki dolarları azalttı ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Eylül ayında Moskova'nın Çin'e dolar yerine yuan ve ruble karşılığında gaz arzı satmayı kabul ettiğini söyledi.

HİNDİSTAN AVRUPA'YI YERİNDEN EDİYOR

Paris merkezli Uluslararası Enerji Ajansı'na göre, geçen yıl Hindistan, Rusya'nın deniz yoluyla taşınan petrolde en büyük müşterisi olarak Avrupa'nın yerini aldı, ucuz varilleri kaptı ve Rus ham petrol ithalatını savaş öncesine göre 16 kat artırdı. Rus ham petrolü, toplam ithalatının yaklaşık üçte birini oluşturuyor.


Fosil yakıt sevkiyatı kalkışları, https://fingfx.thomsonreuters.com/gfx/mkt/zdvxdxgbovx/fueldeparture.JPG

Hindistan'ın çeşitli bölgelerden petrol ithalatı, https://www.reuters.com/graphics/INDIA-OIL/gkplwdrmrvb/Pasted%20image%201676636407109.png


Ticaret kaynakları, Hindistan'ın Moskova'ya yönelik yaptırımları tanımamasına rağmen, herhangi bir para birimindeki Rus petrol alımlarının çoğunun bu yaptırımlara uyduğunu ve neredeyse tüm satışların tavan fiyatın altında gerçekleştiğini söyledi.

Buna rağmen, çoğu banka ve finans kurumu, farkında olmadan herhangi bir uluslararası kanunu ihlal etmekten kaçınmak için herhangi bir ödemeyi takas etme konusunda temkinli davranıyor.

Ticaret kaynaklarına göre, son haftalarda Rus petrol alımlarının bir kısmını ruble cinsinden yapmaya başlayan Hintli rafineriler için, ödemeler kısmen Hindistan Devlet Bankası tarafından Rusya'daki nostro ruble hesabı aracılığıyla işlendi.

Kaynaklar, bu işlemlerin çoğunlukla Rus devlet enerji devleri Gazprom ve Rosneft'ten petrol alımları için yapıldığını da sözlerine ekledi. Kaynaklar, dirhem ödemelerinin çoğunu Bank of Baroda ve Axis Bank'ın üstlendiğini de sözlerine ekledi.

Bankalar, Gazprom ve Rosneft, Reuters'in yorum talebine yanıt vermedi.


Kaynaklar, Hindistan'ın ruble işlemlerinin daha fazla yaptırımla kesilmesi durumunda Rusya ile Hindistan rupisi üzerinden ticaret yapmak için bir çerçeve hazırladığını söyledi.

ABD Hazinesi, yorum yapması istendiğinde, ABD Hazine Bakanı Janet Yellen'ın savaşın ikinci haftasındaki iddiasına atıfta bulundu: "Doların ciddi bir rekabeti olduğunu düşünmüyorum ve uzun bir süre daha öyle olması muhtemel değil."
21 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page