top of page

Hisse senetleri geriliyor, ABD getirileri yükseliyor, dolar şahin Fed ile güçleniyor

Asya borsaları Perşembe günü Wall Street'in liderliğini takip ederek, yatırımcıların ABD Merkez Bankası'nın son politika açıklamalarını faiz oranlarının daha uzun süre yükselebileceği sinyali olarak yorumlamasıyla düşüş yaşadı.

MSCI'nın Japonya dışındaki Asya-Pasifik hisselerini kapsayan en geniş endeksi, Hong Kong saatiyle öğleden sonra %0,4 düştü. Japonya'nın Nikkei endeksi yüzde 0,6 düştü. Çin'in blue-chip endeksi %0,6 düşerken, Hong Kong'un gösterge endeksi %1,3 düştü.

İki yıllık ABD Hazine tahvillerinin getirisi Perşembe sabahı %5,1970 ile 17 yılın en yüksek seviyesine yükseldi ve öğleden sonra %5,18 civarında seyrediyordu.

Japonya'nın 10 yıllık devlet tahvili getirisi, 16 yılın zirvesi olan %4,4310'a yükselen ABD 10 yıllık Hazine tahvil getirilerinin ardından on yılın en yüksek seviyesine yükseldi .

JP Morgan Asset Management APAC baş piyasa stratejisti Tai Hui, "Fed'in şahin tutumu göz önüne alındığında, tahvil getirilerinin çok yakın vadede daha fazla yükseliş görmesini bekliyoruz" dedi.

"Ancak, yüksek faiz oranları eninde sonunda ekonomiyi soğutacak ve getirilerin düşmesine yol açacaktır" diyerek, bunların yalnızca uzun vadeli devlet tahvilleri veya yatırım yapılabilir kurumsal borçlar üzerinde değil, aynı zamanda büyüme ve teknoloji hisseleri gibi varlıklar üzerinde de yapıcı olmaya devam ettiğini ekledi.

State Street (NYSE: STT ) Global Markets kıdemli çoklu varlık stratejisti Ben Luk, Fed'in son toplantısının genel tonunun aşırı şahin olmadığını ancak iki sürprizin olduğunu söyledi.

Luk, 2024'e ilişkin tahminlerin genel olarak beklenenden biraz daha yüksek olduğunu ve Fed açıklamalarının, faiz oranları daha uzun süre yüksek kalsa bile makroekonomik büyümenin devam edeceği görüşünü ima ettiğini söyledi.

ABD merkez bankası Çarşamba günü faiz oranlarını sabit tuttu ve yıl sonuna kadar bir artış öngördüğünü belirterek, para politikasının 2024 yılına kadar önceden düşünülenden önemli ölçüde daha sıkı olacağını söyledi.

Federal fon oranı için medyan tahmin, Haziran ayındaki tahminin %4,6'sına kıyasla yıl sonu itibarıyla %5,1'dir.

Enflasyon 2023'ün geri kalanında ve önümüzdeki yıllarda yavaşlasa bile Fed, politika faizinde yalnızca ılımlı bir başlangıç ​​indirimi bekliyor.

ABD'li politika yapıcıların önümüzdeki birkaç yıl için medyan faiz tahminlerinde yukarı yönlü revizyonlar ABD dolarında bir toparlanmayı tetikledi, ABD Hazine tahvili getirilerini son yılların en yüksek seviyelerine çıkardı, getiri eğrisini düzleştirdi ve hisse senetlerinin düşmesine neden oldu.

Para biriminin rakiplere karşı ölçümünü yapan dolar endeksi Perşembe günü 105,59'a kadar yükselerek 9 Mart'tan bu yana en güçlü seviyesini gördü ve yen Kasım ayından bu yana en düşük seviyesine yaklaştı .

Bu arada sterlin, Çarşamba günü sürpriz bir şekilde gelen enflasyon raporunun ardından birkaç ayın en düşük seviyelerine geriledi; İngiltere Merkez Bankası'nın Perşembe günü faiz tutma konusunda ABD'deki emsalini takip edip edemeyeceğine dair sorular artıyor.

Büyük hisse senedi vadeli işlemleri Asya saatiyle öğleden sonranın erken saatlerinde dalgalandı. ABD hisse senedi vadeli işlemleri S&P 500 e-minis %0,3 düştü. Pan-bölgedeki Euro Stoxx 50 vadeli işlemleri , Alman DAX vadeli işlemleri ve FTSE vadeli işlemlerinin tümü kabaca %1 düştü.

Yatırımcılar artık Perşembe günü Endonezya, Filipinler ve Tayvan'dan gelecek para politikası kararlarını da beklerken, İngiltere Merkez Bankası'nın dengeli bir çağrısı da Asya piyasalarına yön verecek.


Petrol fiyatları, bir önceki seansta son bir ayın en büyük düşüşünü kaydettikten sonra Perşembe günü Asya ticaretinde düştü. ABD ham petrolü yüzde 0,72 düşüşle varil başına 89,01 dolara geriledi. Brent ham petrolü varil başına 92,87 dolara geriledi.

Altın hafif düşüş yaşadı ve spot altının ons başına 1.927,96 dolardan işlem gördü.7 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page