top of page

Hisse senetleri, petrolün 90 doların üzerinde seyretmesiyle Gazze riskleri arasında geriliyor

Ham petrol varil başına 90 doların üzerinde tutuldu, hisse senetleri geriledi ve güvenli liman dolar, Gazze'de artan şiddete ilişkin artan endişeler ve çatışmanın İsrail ve Hamas'ın ötesine geçerek daha geniş bölgeye yayılabileceği ihtimali üzerine pazartesi günü güçlü seyrediyor.

İsrail'in şekeli, ülkenin başbakanı Binyamin Netanyahu'nun, 7 Ekim'de İsrail tarihinde sivillere yönelik en kötü saldırıda 1.300 kişinin ölümüne yol açan saldırıya misilleme olarak "Hamas'ı yok etme" sözü vermesinin ardından sekiz yıldan fazla bir sürenin en düşük seviyesine geriledi.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, gerilimin daha da artmasını önlemek amacıyla bölgeyi ziyaret ediyor. Netanyahu, ABD Başkanı Joe Biden ile yaptığı görüşmenin ardından Gazze'nin güney bölgelerine uygulanan su ambargosunun kaldırılmasını kabul etti.

Brent ham vadeli kontratları Pazartesi günü son zamanların en yüksek seviyesi olan 91,20 Dolara ulaştı ve Cuma günkü %5,7'lik artışın ardından işlemler 91 Doların hemen altında pek değişmedi.

Japonya'nın Nikkei hissesi ortalaması %2'ye kadar düşerken, Hong Kong'un Hang Seng hissesi %0,43 ve anakaradaki blue chip'ler %0,69 düştü.

Avustralya'nın S&P/ASX 200 endeksi %0,35, Yeni Zelanda'nın hisse senedi endeksi ise yaklaşık %1 kayıp yaşadı.

Cuma günü pan-Avrupa STOXX 600 endeksi yaklaşık %1 kayıp yaşadı ve New York S&P 500 endeksi %0,5 düştü, ancak ABD hisse senedi vadeli kontratları Pazartesi günü %0,2 artış gösterdi.

Pepperstone araştırma başkanı Chris Weston, suyun yeniden başlamasına atıfta bulunan bir notta, "Durum dinamik ve Cuma günü konulan çitlerin yersiz olup olmadığını söylemek için henüz çok erken, ancak olumlu haber akışı da var" diye yazdı bir örnek olarak tedarik eder.

"Risk ve enerji piyasaları, Filistinlilerin yardımına koşmanın bir görev olduğunu belirten İranlı yetkililerin manşetlerini ve eylemlerini arayacak."

Dövizler genel olarak hafta sonundan itibaren bazı hareketlerini geri çekti; ABD doları endeksi Cuma günü 106,79 seviyesinden hafif bir düşüşle 106,51'e geriledi.

Euro %0,14 artışla 1,05255 dolara yükselirken, yen çok az değişiklik göstererek dolar başına 149,445 seviyesinde gerçekleşti.

İsrail şekeli, Nisan 2015'ten bu yana ilk kez günün erken saatlerinde dolar başına 3,9900'e zayıfladı, ancak o zamandan bu yana yaklaşık %0,3 oranında toparlanarak 3,9650'ye yükseldi.

Gösterge 10 yıllık ABD Hazine tahvil getirileri, tahvillerin güvenliğine yönelik talebin ortasında Cuma günü 8 baz puandan fazla düşüşün ardından %4,6581'e yükseldi.

Altın, Cuma günkü 63$'lık kazancının yaklaşık 12$'ını geri alarak %0,6 gerileyerek ons ​​başına 1.919,29$'a geriledi.


Capital.com'un kıdemli finansal piyasa analisti Kyle Rodda, bir notunda "Sonuçta, altın ve petrol fiyatları (Gazze) çatışmasının risklerinin en hassas ifadeleridir" diye yazdı.

Ancak Rodda, "potansiyel parlama noktalarını ve oyun senaryolarını belirlemek oldukça zordur" dedi.
15 görüntüleme0 yorum
bottom of page