top of page

Hisse senetleri, uzun vadede daha yüksek düşüşler yaşadıkça kayıyor; Yen BOJ'da değer kaybetti

Hisse senetleri Cuma günü son bir ayın en kötü haftasını yaşarken, yatırımcılar ABD faiz oranlarının bir süre daha yüksek kalmasını beklerken Hazine tahvilleri son on yılın en düşük seviyelerine gerilerken, yen, Bank of Bank'ın ardından 11 ayın en düşük seviyesinin yakınında sabitlendi. Japonya kısa vadeli faiz oranlarını sıfırın altında bıraktı.

Gösterge 10 yıllık ABD Hazine tahvil getirileri Tokyo'da %4,508 ile 16 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Otuz yıllık getiriler bir düzine yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

MSCI'nın küresel hisse senedi endeksi şu ana kadar %2,6'lık bir düşüşle yatay seyretti.

MSCI'nın Japonya çıkışlı Asya-Pasifik hisseleri endeksi, Çin'de özel sektörü destekleme vaadi üzerine %0,5 oranında sıçramadan önce 10 ayın en düşük seviyesini gördü. Bu hafta %2,8 düştü.

Japonya Merkez Bankası (BOJ), beklendiği gibi süper düşük faiz oranlarını korudu ve büyük teşvikleri sonlandırmak için acelesi olmadığının sinyalini vermek üzere görünüm ve getiri kontrol politikasını değiştirmedi.

Yen, duyurunun ardından yaklaşık %0,4 düşerek dolar başına 148,12'ye geriledi ancak BOJ'un döviz hareketlerinin Japonya ekonomisi üzerindeki etkisini izlediğini belirtmesinin ardından yatırımcıların müdahale konusunda ekstra ihtiyatlı olmasıyla Perşembe günkü 11 ayın en düşük seviyesine ulaşamadı.

Singapur'daki National Australia Bank'ın (OTC: NABZY ) FX başkanı Ray Attrill, "Bu, piyasaların dokunulmazlıkla dolar/yen satın almanın yeşil ışık olmadığını fark etmesini sağlıyor" dedi.

Japonya'da Nikkei öğleden sonra %0,2 düşüşle işlem görmek üzere %1 kadar derin kayıplarını geri aldı.

Avrupa hisse senedi vadeli işlemleri ve FTSE vadeli işlemleri de Asya'da yaklaşık %0,2 düşüşle kayıplarını azalttı. S&P 500 vadeli işlemleri yüzde 0,2 yükseldi.

On yıllık Japon devlet tahvili vadeli kontratları, nakit getirilerinin çok az değişmesine ve %0,74 ile son on yılın en yüksek seviyelerine yakın olmasına rağmen ralli yaptı.

BOJ Başkanı Kazuo Ueda, TSİ 06.30'da bir basın toplantısı düzenleyecek ve yendeki değer kaybının politika değişikliğini hızlandırıp hızlandırmayacağı ve faiz artırım koşullarının yıl sonuna kadar gelebileceği yönündeki son açıklamalar hakkında ayrıntılı bilgi vereceği sorulacak.

Hirofumi, "Tabii ki BOJ'un yendeki zayıflamaya faiz oranlarını artırarak veya diğer para politikası önlemlerini artırarak yanıt vermesi mümkün değil, ancak BOJ'un mevcut mali piyasalara ilişkin ne kadar dikkatli olduğunu görmek ilginç olacak" dedi. Suzuki, Tokyo'daki Sumitomo Mitsui (NYSE: SMFG ) Banking Corporation'ın baş FX stratejisti.

DÖNÜŞ NOKTASI

BOJ'un kararı, büyük piyasa olayları nedeniyle neredeyse haftayı tamamlıyor, ancak İngiltere ve Avrupa PMI'ları daha sonra açıklanacak, ABD Merkez Bankası yetkilileri Mary Daly, Neel Kashkari, Susan Collins ve Lisa Cook'un konuşmaları da öyle.

Fed bu hafta faiz oranlarını korudu ancak tüccarlar 2024'te hızlı faiz indirimlerine yönelik bahislere kulak verdi ve ABD getiri eğrisinde satıcılık yaptı.

Fed üyeleri, 2024 yılı için fon faizine ilişkin medyan tahminlerini 50 baz puan artırarak %5,1'e yükseltti ve trader'lar, gelecek yılın sonunda oranlar %4,7 seviyesinde olan ima edilen vadeli işlem fiyatlamasından yaklaşık 15 baz puan kesti.

İsveç ve Norveç'teki merkez bankaları, daha fazlasının geleceği beklentisiyle 25 baz puanlık artış açıkladı.

Ancak İngiltere Merkez Bankası bölünmüş bir kararla neredeyse iki yıldır ilk kez faiz oranlarını değiştirmeyerek sterlini altı ayın en düşük seviyesine gerilerken, İsviçre Merkez Bankası'nın faiz oranlarını sürpriz bir şekilde durdurmasının ardından İsviçre frangı keskin bir düşüş yaşadı. .

Wellington'daki BNZ'nin kıdemli ekonomisti Craig Ebert, "Çok sayıda karışık mesaj ve hikaye var ve bunları genellikle dönüm noktalarında alırsınız" dedi.

Döviz piyasalarında, piyasalar Fed'in faiz artırımlarını sonlandırdığından emin olmakta zorlanırken dolar yükselişte. Euro, Asya'da baskı altında, Perşembe günkü altı ayın en düşük seviyesi olan 1,0617 Dolar'ın çok yakınında, 1,0655 Dolar seviyesinde işlem gördü.


Artan fiyatların, oranları daha uzun süre yüksek tutacak enflasyonist patlamaların yeniden canlanacağı endişelerine eklenmesiyle bu hafta petrol de ilgi odağı oldu. Brent vadeli işlemleri bu ay varil başına 93,89 dolarda %8 arttı.

Gelişmekte olan piyasalarda, Hindistan tahvilleri ve rupi, JPMorgan'ın Hindistan borcunu geniş çapta takip edilen gelişmekte olan piyasalar endeksine ekleyeceğini ve milyarlarca dolarlık dış girişe zemin hazırlayacağını açıklamasının ardından yükseldi.
4 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page