top of page

Hisseler karışık, 2 yıllık Hazine getirilerini %2,5'e yaklaştırıyor

Dünya hisse piyasaları Pazartesi günü Rusya'ya Ukrayna'yı işgali nedeniyle daha fazla yaptırım uygulanacağı konuşulurken karıştı. yüksekler.
Çin'de tatil durgun ticaret için yapıldı ve MSCI'nin Japonya dışındaki en geniş Asya-Pasifik hisseleri endeksi %0,3 yükseldi.
Japon Nikkei %0,1 düşerken, S&P 500 hisse senedi vadeli işlemleri %0,1 ve Nasdaq vadeli işlemleri %0,2 geriledi. EUROSTOXX 50 vadeli işlemleri sabit kaldı ve FTSE vadeli işlemleri %0,4 arttı.
Rusya-Ukrayna barış görüşmeleri uzarken, Rus vahşeti raporları Almanya'nın Batı'nın önümüzdeki günlerde daha fazla yaptırım uygulamayı kabul edeceğini söylemesine neden oldu.
Almanya'nın savunma bakanı ayrıca, Avrupa Birliği'nin Rus gazı ithalatını yasaklamayı tartışması gerektiğini söyledi; bu adım, Avrupa'da bir tür enerji tayınını zorunlu kılarken fiyatları daha da yükseltecek bir adım.
Geçen hafta yayınlanan veriler, AB'deki enflasyonun rekor seviyeye yükseldiğini ve Avrupa Merkez Bankası'nın büyüme keskin bir şekilde yavaşlasa bile kaçak fiyatları dizginlemesi için baskı oluşturduğunu gösterdi.
ANZ analistleri bir notta, "Gerçekten ECB'nin harekete geçme zamanı geldi gibi görünüyor" diye uyardı. "ECB, faiz oranlarını artırma konusunda temkinli olacak olsa da, QE programını kaldırmak için kesinlikle daha erken hareket etmesi gerekiyor gibi görünüyor."
ABD Federal Rezervi şimdiden yükseldi ve Cuma günkü sağlam Mart maaş bordroları raporundan sonra çok daha fazlasını yaptığı görülüyor. Bir dizi Fed yetkilisi, daha şahin sinyaller gönderme ihtimaliyle bu hafta halka açık etkinliklerde konuşacak ve son politika toplantısının tutanakları Çarşamba günü açıklanacak.
NatWest ABD baş ekonomisti Kevin Cummins (NYSE: CMI ) "Fed'in Eylül, Kasım ve Aralık'ta 25 baz puanlık artışlar sunarak hızı biraz düşürmeden önce Mayıs, Haziran ve Temmuz aylarında 50 baz puan artırmasını bekliyoruz" dedi . Piyasalar.
"Bu, fon oranını 2022 yıl sonuna kadar %2,50-2,75 ile daha erken kısıtlayıcı bölgeye getirecek."
Yatırımcılar, kısa vadeli Hazine tahvillerini döverek ve piyasanın tüm bu sıkılaştırmanın nihayetinde resesyona yol açacağı riskini fiyatladığı için getiri eğrisini daha da tersine çevirerek tepki gösterdi.
Pazartesi günü, iki yıllık getiriler %2.49 ile üç yılın en yüksek seviyesinde ve %2.410 ile 10 yılın oldukça üzerinde yükseldi.
Japonya Merkez Bankası'nın geçen hafta tahvil getirilerini sıfıra yakın tutmak için defalarca harekete geçmesi göz önüne alındığında, getirilerdeki artış ABD dolarını, özellikle yen karşısında destekledi.
Dolar 122.60 yen'de işlem görüyordu ve son yedi yılın zirvesi olan 125.10'dan çok uzakta değildi. Euro 1,1041 dolara sürüklendi ve AB'nin Ukrayna'daki eylemlerini "özel bir operasyon" olarak nitelendiren Rusya'dan gelen gaz akışını gerçekten durdurmak için harekete geçmesi halinde daha da düşebilir.
Dolar endeksi son zamanlarda 97.681 ile 99.377 arasında sıçradıktan sonra 98.617'de kaldı.
Küresel olarak tahvil getirilerindeki artış, geri dönüşü olmayan altın üzerinde bir düşüş oldu ve metal ons başına 1.920 $'da kaldı. [GOL/]
Bu arada petrol fiyatları, Birleşik Arap Emirlikleri ve İran bağlantılı Husi grubunun Suudi-Yemen sınırındaki askeri operasyonları durduracak ve potansiyel arz sorunlarına ilişkin bazı endişeleri giderecek bir ateşkesi memnuniyetle karşılamasının ardından düştü. [VEYA]

Petrol, ABD Başkanı Joe Biden'ın ABD'nin şimdiye kadarki en büyük petrol rezervlerini serbest bıraktığını açıklamasının ardından geçen hafta %13 düştü - iki yılın en büyük haftalık düşüşü.
Brent en son 47 sent daha düşük 103.92 dolardan işlem görürken, ABD ham petrolü 33 sent kayıpla 98.94 dolardan işlem gördü.


8 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page