top of page

İki Merkez Bankası Hikayesinde Dolar Yükseldi, Yen Düştü

Dolar Pazartesi sabahı Asya'da yükseldi ve Japon yeninde 119.3 yene kadar hafif artışlar kaydetti ve Cuma günü dokunduğu altı yılın zirvesi olan 119.39'a meydan okudu.

Doların diğer para birimleri sepeti karşısındaki durumunu izleyen ABD Dolar Endeksi , 23:47 ET (03:47 GMT) itibarıyla %0.05 artışla 98.278'e yükseldi.

USD/JPY çifti , Japon piyasalarının tatil nedeniyle kapalı olmasıyla %0.01 artışla 119.19'a yükseldi.

AUD/USD paritesi %0,19 düşüşle 0,7401'e gerilerken NZD/USD paritesi %0,04 artışla 0,6905'e geriledi.

USD/CNY paritesi %0.04 artışla 6.3640'a yükselirken, GBP/USD paritesi %0.16 düşüşle 1.3159'a geriledi.

Avustralya ve Yeni Zelanda doları teklifini korurken, yen Pazartesi günü düşmeye devam etti. ABD Federal Rezervi Jerome Powell da dahil olmak üzere bir dizi küresel merkez bankası politika yapıcısı da hafta boyunca konuşacak.

CBA analistleri, paritedeki hareketlerin bu hafta yavaşlayabileceğini, ancak ABD ve Japon faiz oranları arasındaki farkın artmasıyla önümüzdeki aylarda doların yen üzerinde daha da yükseleceğini tahmin ediyor.

"Japonya'nın enflasyon dinamiği, izlediğimiz diğer büyük ekonomilerde yaşananlardan çok farklı. Sonuç olarak, Japonya Merkez Bankası'nın (BOJ) ultra kolay para politikasından çıkışının bize çok uzak olduğunu düşünüyoruz." .

BOJ , Cuma günü politika kararını açıklarken güvercin politikasını sürdürdü . Bu, Fed'in önceki Çarşamba günü faiz oranını artırdığını gören yaklaşımıyla çelişiyordu .

CME'den Fedwatch, Mayıs ve Haziran 2022'deki Fed toplantılarında en az 75 baz puanlık artış için yaklaşık %90'lık bir şans öngördü. Bu tür yüksek beklentiler doların bu yılın başlarında istikrarlı bir şekilde yükselmesine yardımcı oldu, ancak birçok Fed artışı zaten fiyatlandırılmıştı. , bazı yatırımcılara göre daha fazla kazanmak için mücadele edebilir.

Barclays (LON: BARC ) analistleri Reuters'e verdiği demeçte , "Fed'in sıkılaştırmaya ilişkin halihazırda şahin olan piyasa beklentileri göz önüne alındığında, doların gücünün yakın vadeden sonra devam edeceğini öngörmek zor ."

Yen, emtia fiyatlarındaki son yükselişten güç alan daha riskli Avustralya doları karşısında da dört yılın en düşük seviyesini gördü.

Barclays analistleri, Fed'in yürüyüş döngüsü şimdi fiyatlandığı için ve tipik olarak risk dostu para birimlerini destekleyecek olan küresel risk duyarlılığındaki devam eden iyileşme nedeniyle daha fazla kazanımın mümkün olabileceğini ekledi.

Euro, Ukrayna'daki ihtilafın hem tek para biriminin hem de poundun geleceğini dikte etmesiyle 1.1044 $ seviyesindeydi. Başkan Christine Lagarde da dahil olmak üzere Avrupa Merkez Bankası'ndaki politika yapıcıların konuşmaları da rol oynayabilir.

Rusya'nın 24 Şubat'taki işgalinin ardından Ukrayna'da çatışmalar sürüyor. Rusya, Ukrayna'yı Mariupol kentinde silah bırakmaya çağırdı, ancak Ukrayna kenti teslim etmenin söz konusu olmadığı konusunda ısrar etti.12 görüntüleme0 yorum

Comentarios


bottom of page