top of page

İngiltere enflasyonunun soğumasıyla pound değer kaybederken dolar yükseldi

NEW YORK (Reuters) - ABD doları, Birleşik Krallık'ta Haziran ayında ekonomistlerin beklediğinden daha fazla soğuyan enflasyonun ardından sterlini diğer majör para birimleri karşısında keskin bir düşüşe gönderdikten sonra Çarşamba günü yükseldi.

İngiltere Merkez Bankası'nın faiz oranlarını keskin bir şekilde artırmaya devam etmesi için üzerindeki baskının bir kısmını hafifletecek verilere göre, İngiltere'nin enflasyon oranı %7,9 ile bir yıldan fazla bir sürenin en düşük seviyesi oldu. Reuters'in anket yaptığı ekonomistler çoğunlukla Mayıs'taki %8,7'den Haziran'a kadar olan 12 ayda %8,2'ye daha küçük bir yavaşlama öngörüyorlardı.

Washington'daki Convera'da kıdemli piyasa analisti Joe Manimbo, "Beş aydır ilk kez enflasyon sürprizinin aşağı yönlü olduğunu gördük, trend tam tersiydi. Bu, İngiltere Merkez Bankası'nın gelecek ay yapacağı başka bir büyük faiz artırımına ilişkin bazı şüpheler uyandırıyor."

Çarşamba günkü verilerden önce, trader'lar BoE'nin 3 Ağustos'ta faiz oranlarını yarım puan artırması ihtimalini kabaca %60 olarak belirlemişlerdi. Verilerden sonra bu, çeyrek puanlık bir artış için %60 şansa dönüştü.

“Dolar bir rahatlama yakalıyor çünkü hissiyatı gerçekten belirleyen enflasyon verileri; Manimbo, dolar geçen hafta daha düşük enflasyonla sarsıldı ve şimdi sıra poundda” dedi.

Sterlin dolar karşısında %0,81 düşüşle 1,2929 dolara geriledi ve 11 Temmuz'dan bu yana en düşük seviye olan 1,2868 dolara kadar geriledi. Geçen Perşembe günü Nisan 2022'den bu yana en yüksek seviye olan 1,3144 dolara ulaştı.

Euro da İngiliz para birimi karşısında %0,59 artışla 0,8662'ye yükseldi.

Son rallisinin ardından sterlinde de kar elde ediliyor. Societe Generale'de (OTC: SCGLY ) kurumsal araştırma FX ve oranlar başkanı Kenneth Broux, "Pound, son haftalardaki artışın ardından aşırı alım yaptı" dedi .

Dolar endeksi, döviz sepeti karşısında %0.32 artışla 100.26'ya yükseldi. Euro %0.24 düşerek 1.1202$ oldu.

Dolar, Haziran ayında tüketici ve üretici fiyat artışlarının yavaşlaması ve Federal Rezerv'in 25-26 Temmuz toplantısında geniş çapta beklenen 25 baz puanlık artışın ardından faiz artırımlarını durduracağı beklentilerini artırmasının ardından geçen hafta değer kaybetti.

Fed fon vadeli işlemcileri, gösterge faizin Kasım ayında %5,40'ta zirve yapması beklenirken, 32 baz puanlık ek sıkılaştırmayı fiyatlıyor.

Çarşamba günü ABD verileri, ABD'de tek ailelik konut inşaatının Haziran ayında düştüğünü, ancak daha önce sahip olunan satılık evlerdeki ciddi kıtlığın yeni inşaatı desteklediği için gelecekteki inşaat izinlerinin 12 ayın en yüksek seviyesine çıktığını gösterdi.

Avrupa Merkez Bankası'nın da önümüzdeki hafta faiz oranlarını 25 baz puan artırması bekleniyor.

ECB Yönetim Konseyi üyesi Yannis Stournaras Çarşamba günü yaptığı açıklamada, ECB'nin bir çeyrek puanlık faiz artırımının yeterli olması gerektiğini ve daha fazla sıkılaştırmanın ekonomiye zarar verebileceğini söyledi.

Dolar, Japon yeni karşısında %0.55 artışla 139.62'ye yükseldi.
4 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page