top of page

İngiltere Merkez Bankası faiz oranları yıl sonuna kadar %5,75 ile zirve yapacak: Reuters anketi

Bir Reuters anketine göre İngiltere Merkez Bankası, Banka Faizini 3 Ağustos'ta çeyrek puan artırarak %5,25'e yükselterek borçlanmayı 2008'in başından bu yana en maliyetli oran haline getirecek ve fiyat baskıları sürerken yıl sonuna kadar iki kat daha artıracak.

Aralık 2021'den bu yana 13 oran artışına rağmen BoE, %2 hedefinin yaklaşık dört katına ulaşan emsallerinden daha yüksek enflasyonla boğuşuyor. Ekonomistler birkaç hafta öncesine göre daha şahin ve %5,75'e çeyrek puanlık nihai bir hareket tahmini konusunda neredeyse eşit bir şekilde bölünmüş durumdalar.

Son aylarda yatırımcılar tarafından iletişimindeki netlik eksikliği nedeniyle eleştirilen BoE, İngiltere'nin en önemli tek faiz oranı olan Banka Oranını Haziran ayında sürpriz bir şekilde 50 baz puan artırarak %5.00'e yükseltti ve piyasaların hızla %6.50'lik nihai bir oranda fiyatlamasına yol açtı.

Ancak enflasyon geçen ay beklenenden daha fazla düşerek Mayıs'taki %8,7'den %7,9'a düşerek tüccarların oran artışı tahminlerini geri çekmelerine neden oldu ve ekonomistleri ve piyasaları Ağustos'ta daha küçük bir hareketle ve en yüksek oran olarak %5,75'te geniş ölçüde uyumlu hale getirdi.

19-24 Temmuz anketine göre, ekonomistlerin yaklaşık %70'i, 62 ekonomistten 42'si, BoE'nin Banka Faiz Oranını 3 Ağustos'ta 25 baz puan artırarak %5,25'e yükseltmesini beklerken, sadece 20'si yarım puanlık bir artış öngördü.

JP Morgan'dan Bruce Kasman, "BoE'nin yapacak daha çok işi var, ancak enflasyon sürprizi, Ağustos'ta 25 baz puanlık sıkılaşmaya geri döneceğine dair güveni artırıyor" dedi.

"Temel mal fiyatlarındaki düşüşün sürmesi muhtemel, ancak hizmet fiyatları enflasyonu, %7'nin üzerinde seyreden ücret artışının yanı sıra olağanüstü yüksekliğini koruyor."

Ankete katılan 14 parlak kenarlı piyasa yapıcıdan 11'i, BoE'nin yıl sonuna kadar Banka Faizini en az 75 baz puan artırmasını beklerken, bunlardan ikisi 100 baz puan dedi.

Daha geniş anketteki katılımcıların çoğu, Ağustos ayındaki artışın ardından Eylül ayında çeyrek puanlık bir artış öngörüyordu, ancak analistler, dördüncü çeyrekte 25 baz puanlık bir artış daha olup olmayacağı konusunda bölünmüş durumda.

Medyan en yüksek oran tahmini %5,75 iken, yanıt verenlerin yaklaşık yarısı, 61 kişiden 29'u, yine de %5,50 dedi; bu, 26 Haziran'da yapılan bir anketle aynı. 14 Haziran'da yapılan bir anket kadar yakın bir tarihte, Banka Faizinin %5.00'de zirve yapması konusunda fikir birliği vardı.

Banka Faizi için yıl sonu tahminleri geniş bir aralıkta gerçekleşti. Altı ekonomist %6,00, 25'i %5,75, 29'u %5,50 ve biri %5,25 olarak tahmin etti.

Ankete göre, İngiliz ekonomisinin 2024'te %0,7 büyümeden önce bu yıl %0,2 büyümesi bekleniyordu. Bir avuç ekonomist, yıl sonuna kadar bir durgunluğun başlayacağını tahmin ediyordu.

Enflasyonun istikrarlı bir şekilde düşerek bu yıl ortalama %7,4, 2024'te %2,9 ve 2025'te %2,0 olacağı tahmin edildi.

Çekirdek enflasyonun yıl sonunda nerede olacağı sorulduğunda, yanıt verenlerin yaklaşık üçte ikisi (22 kişiden 14'ü) biraz daha düşük dedi. Kalan sekiz önemli ölçüde daha düşük dedi.


Ek bir soruya yanıt veren 18 kişiden 17'sine göre, ücret enflasyonu önümüzdeki aylarda çekirdek enflasyonun en inatçı itici gücü olacak.

Rabobank piyasa ekonomisti Stefan Koopman, "Şirketin marjları koruma çabaları enflasyon için olası bir katalizör olabilir, ancak işçilerin daha yüksek ücret talep etme, gerçek gelirdeki kayıpları telafi etme ve ücretler ile kârlar arasındaki dağıtım dengesini yeniden kurma çabaları da öyle," dedi.© Reuters. İngiltere, dünyanın en büyük zengin ekonomileri arasında en yüksek enflasyon oranıyla mücadele ederken, bir adam Londra'nın finans bölgesindeki Bank of England'ın önünde telefonunu okuyor, Londra, İngiltere, 17 Temmuz 2023. REUTERS/Rachel Adams
7 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page