top of page

İran anlaşması umutları arasında petrol fiyatları tahterevalli oldu, arz sıkıntıları devam ediyor

Yatırımcıların yeni bir İran anlaşması beklentisiyle sıkışık piyasalarda yeni arz potansiyelini değerlendirmesiyle birlikte, ham petrol fiyatları Perşembe günü dalgalı ticarette düştü.

Brent vadeli işlemleri 58 sent veya %0,48 düşüşle varil başına 121,02$'a geriledi ve ABD Batı Teksas Intermediate vadeli işlemleri 96 sent veya %0,84 düşüşle 0502 GMT'de varil başına 113,97$'a geriledi. Her iki sözleşme de erken ticarette sırasıyla 2 $ ve 1 $ yükseldi.

Beyaz Saray ulusal güvenlik danışmanı Jake Sullivan Çarşamba günü yaptığı açıklamada, ABD ve müttefiklerinin İran nükleer müzakerelerinde ilerleme kaydettiğini ancak sorunların devam ettiğini söyledi.

Danışmanlık JBC Energy bir notta, "İran'ın ihracat kısıtlamalarının kaldırılması, şu anda ham petrol piyasalarında yaygın olan muazzam sıkılığın hafifletilmesine yardımcı olacaktır." dedi.

Notta, İran halihazırda ihracatta bir artışa hazırlanıyor ve devlet rafinerisi NIOC'nin Hindistan ve Güney Kore'deki eski kilit müşterilere ulaşmaya başladığı bildiriliyor.

Her iki sözleşme de, Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin ardından artan arz kesintilerine ilişkin endişeler nedeniyle Pazartesi gününden bu yana Brent vadelileri varil başına 14 dolardan veya %13'ün üzerinde ve WTI'nin varil başına 10 doların veya %10'un üzerine çıkmasıyla birlikte bu hafta dik kazançlar kaydetti.

Petrol piyasaları, Kazakistan'ın Hazar Boru Hattı Konsorsiyumu (CPC) terminalinden yapılan ham petrol ihracatının fırtına hasarını takiben tamamen durduğuna ilişkin raporların ardından Çarşamba günü %5'ten fazla yükseldi. Rusya başbakan yardımcısı, petrol arzının iki ay süreyle durdurulabileceğini söyledi.

ABD Başkanı Biden Perşembe günü NATO müttefikleriyle bir araya gelecek ve Moskova'nın "özel operasyon" olarak adlandırdığı Ukrayna'daki eylemleri nedeniyle Rusya'ya ek yaptırımlar açıklaması bekleniyor.

Bu arada, ABD Enerji Enformasyon İdaresi'nden alınan verilere göre, ABD'deki stoklar geçen hafta 2,5 milyon varil düşerken, ABD Stratejik Petrol Rezervi stokları 4,2 milyon varil azaldı. Piyasa katılımcıları arzda mütevazı bir artış bekliyordu.


EIA verilerine göre, ABD petrol üretimi günlük 11,6 milyon varilde sabit kaldı.

OANDA'nın kıdemli piyasa analisti Edward Moya bir notta, "Petrol piyasası çok sıkı ve ABD üretimi sabit kalırken ve stoklar düşmeye devam ederken, petrol fiyatlarının gidecek tek bir yolu var" dedi.8 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page