top of page

İsrail'e saldırı altının ve güvenli liman varlıklarının cazibesini artırdı.

İsrail'de bu hafta sonu patlak veren şiddet, yatırımcıların piyasalara yönelik jeopolitik riski ölçmek için Orta Doğu'daki olayları yakından izlemesiyle güvenli liman varlıklarına yönelmeye yol açıyor.

Filistinli grup Hamas'a bağlı silahlı kişiler Cumartesi günü benzeri görülmemiş bir saldırıyla İsrail'e girdi. Başta ABD olmak üzere Batılı ülkeler saldırıyı kınadı ve İsrail'e destek sözü verdi.

Analistler hafta sonu yaptığı açıklamada, artan jeopolitik riskin altın ve dolar gibi varlıklarda alıma yol açacağını ve agresif bir şekilde satılan ABD Hazine tahvillerine olan talebi artıracağını söyledi. Pazartesi günü Asya'da ticaret başladığında bu temalar devam etti. ABD hisse senedi vadeli kontratları < ESc1> düşerken, ham petrol, altın ve Hazine tahvilleri yükseliş kaydetti.

Doların da fayda sağlayacağını öngören Spartan Capital Securities'in baş piyasa ekonomisti Peter Cardillo, "Bu, insanların portföylerinde neden altına ihtiyaç duyduğunun güzel bir örneği. Bu, uluslararası çalkantılara karşı mükemmel bir korunma aracı" dedi.

Cardillo, "Ne zaman uluslararası bir kargaşa yaşansa, dolar güçlenir" dedi.

Piyasalar son haftalarda ABD faiz oranlarının daha uzun süre yüksek kalacağı beklentisine tepki veriyor. Tahvil getirileri yükselirken, ABD doları yükselişte. Bu arada hisse senetleri üçüncü çeyrekte keskin kayıplar yaşadı ancak geçen hafta istikrar kazandı.

New York'taki Oanda'nın kıdemli piyasa analisti Edward Moya, "İsrail'in Hamas'a savaş ilan etmesinden sonra Wall Street'in yeni bir jeopolitik riskle karşı karşıya olduğu görülüyor" dedi.

Analistler dalgalanma etkilerini değerlendirmeye çalışırken enerji fiyatları üzerindeki etkiye odaklandılar. Petrol fiyatları Pazartesi günü Asya ticaretinde varil başına 4 dolardan fazla yükseldi. [VEYA]

İsrail'deki durum hakkında Annex Wealth Management baş ekonomisti Brian Jacobsen, "Bunun devasa bir piyasa anı olup olmadığı, ne kadar süreceği ve diğerlerinin de çatışmaya sürüklenip sürüklenmeyeceğine bağlı" dedi.

Hamas'ın saldırısı İran ve İran'ın Lübnanlı müttefikleri Hizbullah tarafından açıkça övüldü.

Jacobsen, "İran'ın petrol üretimi artıyor, ancak perde arkasında ABD ile kaydettikleri herhangi bir ilerleme, İran'ın Hamas'ın eylemlerini kutlamasıyla dramatik bir şekilde baltalanacak" dedi ve "olası üretim kaybının önemli olduğunu, ancak kazanılacağını" da sözlerine ekledi. dünyayı sarsacak bir şey değil."

Jacobsen, "Suudi Arabistan'ın nasıl tepki vereceğini görmek çok önemli" dedi. Washington, İsrail ile Suudi Arabistan arasındaki bağları normalleştirecek bir anlaşmaya varmaya çalışıyor.


Florida Sarasota'daki Cumberland Advisors'ın başkanı ve yatırım sorumlusu David Kotok, ABD'nin Washington'daki işlevsizlik nedeniyle zayıflaması nedeniyle durumun endişe verici olduğunu söyledi. Cumhuriyetçiler, Temsilciler Meclisi'nden devrilen Meclis Başkanı Kevin McCarthy'nin halefini arıyor ve bütçe hesaplaşması yaklaşıyor.

Kotok, Washington'daki durum nedeniyle "ABD'nin kararlılığını gerektiren daha patlayıcı durumların ve ABD'nin savunma kapasitesinin zarar görmesi konusunda çok endişeliyim" dedi.

10 görüntüleme0 yorum

コメント


bottom of page