top of page

İsrail-Filistin çatışmasının güvenlik hedefini artırmasıyla dolar euro karşısında değer kazandı

Güvenli liman dolar, İsrail ile Filistinli İslamcı grup Hamas arasındaki askeri çatışmaların çatışmanın Gazze'nin ötesine yayılabileceği yönündeki endişeleri artırmasıyla Pazartesi günü euro karşısında yükseldi, ancak dolar diğer majör para birimleri karşısında değer kaybetti.

Başbakan Binyamin Netanyahu Pazartesi günü yaptığı açıklamada, İsrail'in Gazze Şeridi'ndeki Filistinli silahlı kişilerin çok yönlü saldırısına vereceği tepkinin "Orta Doğu'yu değiştireceğini" söyledi.

İsrail'in 300.000 yedek askeri çağırdığını ve Hamas'ın hafta sonu saldırısına yanıt olarak olası bir kara saldırısının işareti olarak Gazze Şeridi'ni tamamen abluka altına aldığını söylemesi nedeniyle risk algısı kırılgandı.

İsrail Şekeli, İsrail Bankası'nın istikrarı korumak için açık piyasada 30 milyar dolara kadar döviz satacağını açıklamasının ardından yaklaşık %3,1 değer kaybederek dolar başına 3,9550'ye geriledi. Daha önce şekel, dolar başına 3,9880 ile neredeyse sekiz yılın en düşük seviyesine geriledi.

Global Global Başkanı Brad Bechtel, "Bu biraz riskten kaçınma, toptan bir panik ya da büyük miktarda satış değil, sadece piyasalar işlerin nasıl gelişeceğini görmek için beklerken güvenliğe doğru küçük bir adım" dedi. New York'taki Jefferies'de FX.

Bechtel, "Zamanla alıştığımız şey, jeopolitik olayların genellikle çok kısa süreli piyasa etkisine sahip olduğu gerçeğidir" diye ekledi.

Euro %0,19 düşüşle 1,0566 dolara geriledi ancak ABD para biriminin diğer altı para birimine karşı ölçüsü olan dolar endeksi , önceki yükselişin ardından %0,16 geriledi.

Bir başka geleneksel güvenli liman para birimi olan Japon yeni, %0,57 artışla dolar başına 148,47'ye yükseldi. Japonya tatil nedeniyle kapalıydı.

New York'taki Bannockburn Global Forex baş piyasa stratejisti Marc Chandler, çatışma İsrail ve Hamas'ın sınırları içinde kaldığı sürece "geriye dönüp ekonomik temellere odaklanabiliriz" dedi.

Chandler, "Jeopolitiğin piyasaları yönlendireceğine hâlâ ikna olmadım" diye ekledi.

Sterlin, ABD doları karşısında önceki kayıplarından toparlanarak 1,224 seviyesinde işlem gördü; bu, Norveç kronu ve İsveç kronunun yanı sıra Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda doları karşısında da değer kaybetti.

Dolar, Cuma günü ABD'de istihdamın Eylül ayında son sekiz ayın en büyük artışını gösterdiğini gösteren verilerden destek aldı ve Perşembe günü beklenenden yüksek bir enflasyon baskısına hazırlık yapma potansiyeli taşıyor.

ABD Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu'nun Cuma günü yayınladığı verilere göre, dolar üzerindeki net uzun pozisyonlar bir yılın en yüksek seviyesine yükseldi.

Net uzun dolar pozisyonunun değeri 6 Ekim'de sona eren haftada 10,55 milyar dolar oldu.

Ancak CME Group (NASDAQ: CME ) verilerine göre yatırımcılar Kasım ayında Fed'den bir faiz artırımı daha beklemiyorlar . Vadeli işlemler, Fed politika yapıcılarının Kasım politika toplantısında faiz oranlarını sabit tutması ihtimalini %88,6 olarak fiyatlıyor.

HSBC Döviz araştırmaları küresel başkanı Paul Mackel, "Asıl tartışma, ABD dolarının risk iştahıyla ters ilişkisinin yeniden daha belirgin hale gelip gelmeyeceğidir. Doların sağlıklı ABD işgücü piyasası verilerinden yararlanamaması, bu düşünceyi ön plana çıkarıyor" dedi.

Dolar endeksi, üst üste 11 haftadır yükseliş kaydettikten sonra Cuma günü ilk haftalık düşüşünü kaydetti.

Euro bölgesinde durgunluk korkularını yeniden alevlendiren Pazartesi günü veriler, Alman sanayi üretiminin Ağustos ayında önceki aya göre %0,2 oranında beklenenden biraz daha fazla düştüğünü gösterdi.


Asya'da Çin yuanı , Altın Hafta tatili sonrasındaki ilk işlem gününde, beklenenden güçlü resmi rehberlik düzeltmesinin de desteğiyle dolar karşısında güçlü kaldı.

Offshore yuanı yüzde 0,24 düşüşle dolar başına 7,2915'e geriledi.8 görüntüleme0 yorum

Comentários


bottom of page