top of page

IEA,OPEC+'nın kısmen küresel petrol akışlarının yeniden şekillendirilmesi nedeniyle kesintiye gitti.

Batı'nın enerji gözlemcisi, Avrupa Birliği ve Rusya'nın petrol ihracatına yönelik G7 kısıtlamalarının, petrol akışlarında küresel bir kaymaya yol açtığını söyledi. Cuma.

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) aylık petrol piyasası raporunda, bölgeye günde üç milyon varilin (bpd) üzerinde Rus ham petrolünün gelmesiyle, Asyalı rafinerilerin orta derecede ekşi Orta Doğu ham petrollerine olan iştahının azalmış olabileceğini söyledi.

IEA, "Küresel ham ticaret akışlarındaki hızlı karışıklık, kısmen OPEC+'ın üretimi kısma kararını kısmen açıklayabilir" dedi.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nün birçok üyesi ve OPEC+ olarak bilinen Rusya liderliğindeki müttefikleri, bu ayın başlarında günde 1,7 milyon varil (bpd) tutarında tek taraflı petrol üretimi kesintilerini açıklayarak grubun toplam kesintilerini şu ana kadar günde 3,7 milyon varile çıkardı. yıl sonu.

IEA, Avrupalı ​​rafinerilerin Rus ham petrolünü benzer kalitede Orta Doğu orta ekşi ham petrolüyle değiştirmek için acele etmediğini ve bunun yerine ham petrol listelerini değiştirerek ABD tarafından üretilenler gibi daha hafif, daha tatlı ham petrolleri tercih ettiğini söyledi.

IEA, Rus ham petrolündeki ağır indirimlerden yararlanan Asyalı rafinerilerin aksine, Avrupalı ​​rafinerilere Orta Doğu ham petrollerini işlemek için herhangi bir fiyat teşviki verilmediğini söyledi.


Bazı Avrupalı ​​rafinerilerin çok büyük ham petrol gemilerini (VLCC'ler) elleçlemesini engelleyen darboğazlar ve lojistik kısıtlamalar ve Orta Doğu'daki ham petrol farklılıklarının bölgeye yükselmesi, Avrupalıların neden Orta Doğu'daki orta ekşi petrolden uzak durmasını kısmen açıklıyor.

IEA, hidro-işlem olarak bilinen bir işlem olan daha temiz yakıtlar üretmek için ham petroldeki kükürt içeriğini azaltmak için daha yüksek enerji maliyetlerinin bir başka neden olduğunu söyledi.


6 görüntüleme0 yorum
bottom of page