top of page

Japon politika yapıcıları, yen müdahale aralığına girerken ateş açıyor

Yen, son günlerde Japon politika yapıcılardan neredeyse hiç bir mırıltı duymadan dolar karşısında 145'i geçerken, şimdi bir miktar fayda elde ettikleri için geçen yılki kadar hızlı müdahale emri vermeyeceklerine dair şüpheler arttı. zayıf para birimi

Artan ihracat, ekonomik büyümenin ikinci çeyrekte yıllık bazda %6'ya ulaşmasına yardımcı oldu ve düşük küresel petrol fiyatları, ithalat faturasını sınırlamaya yardımcı oldu.

Ancak yen'in zayıflığının arkasındaki kilit faktör, yani ABD ile büyüyen verim farkı değişmedi. Japonya Merkez Bankası aşırı gevşek para politikasından bebek adımlarıyla uzaklaşıyor ve ABD oranlarının zirve yapmış olabileceğine dair artan umutlar var, ancak şu an itibariyle tahvil piyasası yen satmak için iyi bir neden sunuyor.

Yine de döviz tüccarları, yen geçen yılın Eylül ve Ekim aylarında Japon yetkililerin ağır dolar satışını tetikleyen aynı bölgeye girdiğinden, müdahaleyi kışkırtma konusunda gergin.

Maliye Bakanı Shunichi Suzuki, Salı günü döviz kurunda oynaklığa yol açmaması için bir hatırlatma yayınladı.

yen, Asya işlemlerinde 9/1-2 ayın en düşük seviyesi olan 145,60'ı gördü.

Suzuki, hızlı hareketlerin "istenmeyen" olduğu ve hükümetin "uygun şekilde yanıt vermeye hazır" olduğu konusunda uyardı ve müdahale için belirli bir düzeyin hedeflenmediğini yineledi.

Haziran ayında yen 144'ü geçtiğinde yetkililer çok daha gürültülüydü ve son değer kaybına karşı gösterdikleri alçakgönüllü tepkiler piyasa katılımcıları tarafından Tokyo'nun spekülatörler de zorlamadığı sürece biraz daha zayıflığa müsamaha göstereceğinin bir işareti olarak yorumlandı. hızlı.

State Street'te (NYSE) üst düzey bir portföy yöneticisi olan Aaron Hurd, "145-150 seviyesiyle ilişkili ağrı artık ekonomi için daha az, bu nedenle geçen yılki kadar agresif olacaklarını düşünmüyorum" dedi. : STT ) Boston'daki Global Danışmanlar.

Dolar-yen kurundaki yükseliş kademeli ise, "150 civarında veya biraz üzerine" kadar müdahalenin muhtemel olmadığını söyledi.

Şimdilik tüccarlar, dolara karşı satışın hızla ivme kazanabileceğinin farkında olarak yen'i sterlin ve İsviçre frangı karşısında satarak suları test ediyor.

150'YE KADAR ZORUNLU YOK

Japonya geçen yıl yenin düşüşünü durdurmak için döviz piyasalarına müdahale etmek için 9 trilyon yenden (62 milyar $) fazla harcadı, Eylül ve Ekim aylarında yen satın aldı - önce 145 civarında seviyelerden ve tekrar 152'nin hemen altında 32 yılın en düşük seviyesinden.

Geçen yıl ağustos sonunda Brent tipi ham petrolün varil fiyatı yaklaşık 105 dolardı ve ithal enerji fiyatlarından gelen sancılar Japon basınında günlük olarak yer alıyordu.

Tokyo'daki Sumitomo Mitsui (NYSE: SMFG ) DS Asset Management baş makro stratejisti Masayuki Kichikawa, "O zamanlar sadece ekonomik olarak değil, aynı zamanda politik olarak da yen zayıflığı bir sorundu ve hükümetin onay notunu açıkça etkiledi" dedi.

Brent'in fiyatı şu anda 88 dolar civarında ve ithal yakıtla ilgili şikayetler unutulup gitti.

Kichikawa, tamamen makroekonomik bir bakış açısıyla, yetkililerin yenin 150'den önce zayıflamasını önleme zorunluluğu olmadığını, bunun BOJ'un teşvik etmeyi amaçladığı ılımlı enflasyonist baskıyla tutarlı olduğunu söyledi.

Yen'in düşüşünü hızlandıran tahvil piyasası, nihayetinde Japon yetkililere müdahale düğmesine basmayı ertelemek için sebep verebilir.

Temel 10 yıllık ABD Hazine tahvil getirisi %4'ün çok üzerinde istikrar kazanmaz ve Japonya tahvil getirileri BOJ'un yeni %1'lik üst sınırına doğru yükselirse, Japon yetkililer getiri açığı kapanırken piyasa güçlerinin yende kademeli bir toparlanma gerçekleştirmesine izin verme eğiliminde olabilir.


Tokyo'daki Barclays'te (LON: BARC ) bir para birimi stratejisti olan Shinichiro Kadota, "Politika farklılığı hikayesi, henüz dönmediyse bile dönecek" dedi . "Müdahale riski kesinlikle 145'in üzerine çıkıyor, ancak aciliyet daha az."

(1 $ = 145.4900 yen)
23 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page