top of page

Japon yeni, banka korkularının azalması ve doların düşmesiyle Asya döviz kazançlarına öncülük ediyor

Japon yeni Salı günü Asya para birimleri genelinde kazançlara öncülük ederken, tacirlerin yaklaşan bir bankacılık kriziyle ilgili endişelerinin azalması ve daha fazla risk odaklı varlıklara yönelmesiyle dolar geriledi.

Yen , dolar karşısında %0.8 artışla 130.58'e yükseldi ve gecelik kayıplarını keskin bir şekilde tersine çevirdi. Genellikle güvenli bir liman görevi gören para biriminin, Japonya'nın Cuma günü sona erecek mali yılı öncesinde Japon firmalarının denizaşırı kârlarının bir miktar konsolidasyonundan da yararlandığı görüldü.

Japonya'da işletmeler arası hizmet enflasyonundaki artış , ülkedeki temel fiyat baskılarının yüksek kaldığını da gösterdi ve bu durum, Japonya Merkez Bankası'nın bu yıl politika sıkılaştırmasına davet edebilir.

Malezya ringgiti ve Tayland bahtı sırasıyla %0,5 ve %0,4, Avustralya doları ise %0,6 yükseldi. Avustralya doları , ekonomide bir miktar esnekliğe işaret eden, beklenenden biraz daha güçlü olan perakende satış verileri tarafından da desteklendi .

Çin yuanı , Halk Bankası'nın biraz daha zayıf bir orta nokta düzeltmesinin ardından yalnızca %0,1 yükselerek akranlarının gerisinde kaldı. Bu hafta , ülkedeki ekonomik toparlanmanın durumunu ölçmek için Çin ticari faaliyet verilerine de odaklanılacak .

Öte yandan, Asya ticaretinde dolar, bir bankacılık krizine ilişkin endişelerin azalmasıyla birlikte dolara yönelik güvenli liman talebinin azalmasıyla birlikte bir sepet para birimi karşısında daha da geriledi. Dolar endeksi ve dolar endeksi vadeli işlemleri Salı günü yaklaşık %0,2 düştü.

Çökmüş borç veren Silicon Valley Bank'ın (NASDAQ: SIVB ) emsal First Citizens BancShares Inc (NASDAQ: FCNCA ) tarafından hükümet aracılığıyla devralınmasının ardından, yatırımcılar bir ABD bankacılık krizine karşı daha az temkinli davrandılar . ABD düzenleyicilerinden bankacılık sisteminin istikrarı konusunda bir dizi güvence ve daha fazla likidite desteği vaatleri de hissiyatın iyileşmesine yardımcı oldu.

Bankacılık krizi korkusu, yatırımcıların risk ağırlıklı varlıkları terk etmesiyle Mart ayı boyunca Asya piyasalarından yoğun çıkışlara yol açmıştı. Ancak, bölgesel piyasalar artık duyarlılık geliştikçe güçlü bir toparlanma görebilir.

Yine de, ABD faiz oranlarının daha da artması muhtemel olduğundan, Asya para birimlerindeki herhangi bir artışın sınırlı olması bekleniyor . Yıl sonuna doğru ekonomik büyümedeki bozulma da hissiyatı zedeliyor.
10 görüntüleme0 yorum

Comentarios


bottom of page