top of page

Japon yeni, BoJ politikasındaki ince ayar ve Asya dövizi düşüşleriyle 4 ayın zirvesine yükseldi

Potansiyel bir resesyon korkularının devam etmesi nedeniyle Asya para birimlerinin çoğu Salı günü hafifçe düştü , Japon yeni ise Japonya Merkez Bankası'nın aşırı güvercin politikasını değiştirip nihai bir dönüş için umutları artırmasının ardından emsallerini geçti.

Yen %2,7 artarak 133,14'e yükseldi - dolar karşısında son dört ayın en güçlü seviyesi. Para birimi, BoJ'nin gösterge devlet tahvili getirilerinin dalgalanmasına izin verdiği aralığı genişletmesinin ardından yükseldi.

Hareket, merkez bankasının ülkedeki artan enflasyon karşısında aşırı güvercin politikasını sıkılaştıracağına dair son spekülasyonlara biraz güven veriyor . Ancak gösterge oranlarını sıfıra yakın tutarken, enflasyon hedefini de %2'de, yani ülkedeki fiili enflasyon oranının neredeyse yarısı seviyesinde tuttu.

Yine de yen, bu hafta başlarında basında yer alan haberlerin de hükümetin BoJ'nin mevcut enflasyon görünümünü yeniden değerlendirmeyi planladığını öne sürmesiyle, bir pivot üzerindeki spekülasyondan yararlandı.

Salı günkü hareket piyasaların beklediğinden çok daha şahindi ve yenin Ekim'deki 30 yılın en düşük seviyesinden toparlanmasına yardımcı oldu. Daha güçlü bir yen, bu yıl yenin değer kaybetmesinden kaynaklanan yüksek ithalat maliyetleriyle mücadele eden Japon ekonomisini biraz rahatlatabilir.

Salı günkü hamle ayrıca Japon borcunun biraz daha çekici görünmesini sağlıyor.

Daha şahin merkez bankası hamleleri beklentisi ve potansiyel bir 2023 resesyonu risk iştahını yumuşak tuttuğundan, daha geniş Asya para birimleri dolar karşısında daha da geriledi. Ancak dolar çoğu Asya para birimi karşısında güçlenirken, yen, euro ve sterlindeki güç , dolar endeksi ve dolar endeksi vadeli işlemleri üzerinde baskı oluşturdu .

Her iki enstrüman da yaklaşık %0,4 düştü ve bu ayın başlarında dokunduğu beş ayın en düşük seviyesine yakın işlem görüyordu.

İngiltere Merkez Bankası ve Avrupa Merkez Bankası'ndan gelen şahin sinyaller , her iki banka da faiz oranlarının yükselmeye devam edeceğini belirttiği için geçen hafta kendi para birimlerini yükseltmişti.

Riskli ve düşük riskli borç arasındaki fark daha da daraldığından, bu Asya para birimleri için kötü bir işaret.

Çin yuanı , Halk Bankası kilit borç verme oranını tarihi düşük seviyelerde tutmasına rağmen %0,1 düştü . Ülke COVID vakalarında benzeri görülmemiş bir artışla boğuşurken, merkez bankası ekonomik büyümeyi kolaylaştırmak ile yuan'ın daha fazla zayıflamasını engellemek arasında bir denge kurmaya çalışıyor.

Hindistan rupisi %0,2 düşerken, Avustralya doları da yendeki artışın baskısı altında %0,7 düştü.1 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page