top of page

Japon yeni, esnek BOJ ve Asya FX'in ilerlemesiyle yükseldi

Japon yeni Cuma günü, Japonya Merkez Bankası'nın verim eğrisi kontrol politikasında daha gevşek bir yaklaşım benimseyeceğini açıklamasının ardından dalgalı ticarette yükseldi ve daha geniş Asya para birimleri, güçlü dolar karşısında son zamanlarda yaşanan bazı kayıplardan kurtuldu.

Yen , ilk kayıplarını toparlayarak 00:56 ET (04:56 GMT) itibarıyla dolar karşısında %0,5 daha yüksek işlem gördü. Ancak para birimi, benzer bir aralıkta yükselmeden önce daha önce %0,8 kadar düşmüştü.

BOJ, getiri eğrisi kontrolünün daha az sıkı olduğunu gösteriyor

BOJ Cuma günü tahvil getirilerini kontrol etmek için daha esnek bir yaklaşım benimseyeceğini ve tahvillerin hedef aralığının ötesinde dalgalanmasına izin vereceğini söyledi.

Banka hala negatif faiz oranlarını korurken , Cuma günkü hamlesi, özellikle Japonya'daki yüksek enflasyonla mücadele ederken, BOJ'un ultra-güvercin duruşunu sona erdirmek için potansiyel bir adımı işaret ediyor.

Cuma günü yayınlanan veriler , Japonya'nın başkentindeki enflasyonun Temmuz ayında beklenenden fazla arttığını gösterdi .

Yine de Cuma günkü BOJ kararı, bankanın daha şahin bir duruş sergilemesini umut eden bazı tüccarları hayal kırıklığına uğrattı. Basında çıkan haberler, bankanın YCC politikasına son vermeyi bile düşündüğünü göstermiştir. Bu muhtemelen yenin kısa vadeli oynaklığının arkasındaydı.

Geniş Asya para birimleri Cuma günü güçlendi ve doların beklenenden güçlü ekonomik büyüme verileriyle keskin bir şekilde yükselmesinin ardından bazı gece kayıplarını sildi.

Çin yuanı , yatırımcıların ayrıca birkaç üst düzey yetkilinin yeminlerinin ardından ülkede daha fazla teşvik önlemi olup olmadığını izlemesiyle %0.3 yükseldi.

Orana duyarlı Güney Kore wonu %0,4 yükselirken, Hindistan rupisi düşük petrol fiyatlarından destek alarak %0,1 yükseldi.

Ancak Asya para birimleri için görünüm, ABD'nin ikinci çeyrek GSYİH verilerinin beklenenden daha güçlü gelmesiyle bir miktar geriledi . Okuma, Federal Rezerv'in faiz oranlarını yükseltmeye devam etmek için yeterli ekonomik boş alana sahip olacağına dair beklentileri artırdı - bu, bölgesel birimler için kötü bir senaryo.

Dolar endeksi ve dolar endeksi vadeli işlemleri, bir gecede %0.6 yükseldikten sonra Asya ticaretinde hafif yükseldi.

Avustralya doları zayıf perakende satışlarla düştü

Avustralya doları , Haziran ayında perakende satışların beklenmedik bir şekilde düştüğünü gösteren verilerin ardından yaklaşık %0,9 değer kaybederek Cuma günü Asya'daki en kötü performansı sergiledi .

Okuma, yüksek enflasyon ve faiz oranlarının baskısı altında tüketici harcamalarının yavaşladığına işaret ediyor. Ancak bu aynı zamanda tüketici enflasyonunda yaklaşan bir yavaşlamanın da habercisi olabilir.

Bu, Merkez Bankası'nın faiz oranlarını artırması için daha az baskı oluşturuyor ve RBA'nın önümüzdeki hafta faiz oranlarını sabit tutması bekleniyor . RBA'nın faiz artırım döngüsündeki bir duraklama, Avustralya doları için görünümü azaltıyor.16 görüntüleme0 yorum

Comentários


bottom of page