top of page

Japon yeni, müdahale şüphesiyle dolar karşısında değer kazandı

Tüccarların Japon yetkililerin 34 yılın en düşük seviyeleri yakınlarında zayıflayan para birimini desteklemek için yen alım müdahalesine işaret etmesiyle yen Pazartesi günü dolar karşısında aniden yükseldi.

Dolar, günün erken saatlerinde 160.245 seviyesinden 156.55 yen seviyesine keskin bir düşüş yaşadı. Ticaret kaynakları, Japon bankalarının yen karşılığında dolar sattığının görüldüğünü söyledi.

Negatif faiz oranlarından tarihi bir çıkış bile para birimini yükseltmede başarısız olduğundan, yatırımcılar bu yıl dolar karşısında şu ana kadar %11 değer kaybeden para birimini desteklemek için Tokyo'dan herhangi bir eylem sinyali alma konusunda tedirgin durumdaydı.

Japonya'nın Pazartesi günü tatil nedeniyle kapalı olması nedeniyle Japonya Maliye Bakanlığı henüz yorumda bulunamadı.

Japonya Merkez Bankası Başkanı Kazuo Ueda, geçen haftaki toplantının ardından düzenlediği basın toplantısında, para politikasının doğrudan döviz kurlarını hedeflemediğini, ancak döviz kuru oynaklığının önemli bir ekonomik etkiye sahip olabileceğini söyledi.

Japonya 2022'de döviz piyasasına üç kez müdahale etti ve yen satın almak için doları sattı; ilki Eylül'de, ardından da Ekim'de yen dolar karşısında 32 yılın en düşük seviyesi olan 152'ye geriledi.

ABD'de faiz oranlarının artması ve Japonya'nın faiz oranlarının sıfıra yakın kalması nedeniyle yen baskı altında; bu durum, "taşıma" olarak adlandırılan kazanç elde etmek için nakitin yenden dolara doğru çekilmesine neden oluyor.


ABD, Japonya ve Güney Kore bu ayın başlarında nadir bir uyarıda bulunarak döviz piyasaları hakkında "yakından istişarede" bulunma konusunda anlaştılar ve Tokyo, aşırı yen hareketlerine karşı söylemini kullanarak adım attı.
3 görüntüleme0 yorum

댓글


bottom of page