top of page

Kömür, gaz 2022 emtiaları ralli yaptı; resesyon korkuları yeni yılı karşılıyor

Kömür ve doğal gaz piyasaları, Rusya-Ukrayna savaşının tetiklediği küresel bir enerji krizinin fiyatlarda keskin bir yükselişe yol açması ve 2023'te beklenen daha sıkı arzın daha fazla kazanç sağlamasının ardından, Cuma günü 2022'yi güçlü kazanımlarla bitirmeye hazırlanıyor.

Endüstriyel metaller, demir cevheri ve kauçuk, Çin'in katı sıfır COVID politikası ve dünya durgunluğu korkuları tarafından 2022'de aşağı itilen negatif bölgede bitirme yolunda.

Tahıllar ve hurma yağı da dahil olmak üzere tarım piyasaları, olumsuz hava koşulları ve salgınla bağlantılı tedarik kesintileri nedeniyle Mart ayında tüm zamanların en yüksek seviyelerine sıçrayarak gıda enflasyonunu tetikledi, ancak bu emtialar kazanımlarının çoğunu ikinci yarıda bıraktı.

Goldman Sachs (NYSE: GS ), 2023 emtia görünümünde , "Son fiyat düşüşlerine rağmen, emtialar muhtemelen yılı en iyi performans gösteren varlık sınıfı olarak tamamlayacak..." dedi.

"Temel bir bakış açısından, gelecek yıl çoğu emtia için kurulum, Ekim 2020'de süper döngüyü ilk kez vurguladığımızdan bu yana herhangi bir noktada olduğundan daha fazla yükseliş gösteriyor."


MALZEMELER İÇİN KOŞUŞ

Rusya'nın Avrupa'ya arzını kesmesi ve Ukrayna'daki savaş sırasında büyük bir boru hattının hasar görmesi, Avrupa ülkelerinin kış tedarikini sağlamak için rekor hacimlerde ithalat yapmasına yol açmasının ardından bu yıl küresel gaz piyasaları çalkalandı.

Sıkıştırılan boru gazı arzının ortasında sıvılaştırılmış doğal gaza (LNG) yönelik ek talep, küresel pazar üzerinde büyük bir baskı oluşturdu ve gaz fiyatlarını tarihi zirvelere çıkaran bir enerji krizini tetikledi.

Newcastle kömür vadeli işlemleri 2022'de neredeyse %140 arttı, bu 2008'den bu yana en büyük sıçrama. ABD gaz vadeli işlemleri ve Hollanda toptan gaz fiyatları art arda üçüncü kez artarak %20'den fazla arttı.


Avrupa önümüzdeki yıl kıştan sonra gaz stoklarını yeniden inşa etmek için LNG ithal etmeye devam edeceğinden, devreye giren sınırlı yeni arz nedeniyle gaz fiyatlarının yüksek kalması bekleniyor.

Dünyanın en büyük ikinci LNG ithalatçısı olan Çin'deki sıkı salgın kontrollerinin kaldırılması da gelecek yıl ekonomik toparlanmayı ve daha fazla LNG tüketimini teşvik edebilir.

Bununla birlikte, Avrupa'da Şubat ayından itibaren gaz fiyatlarına getirilen üst sınır, piyasayı kontrol altına almaya ve bu yıl görülen oynaklığı azaltmaya yardımcı olabilir.

Petrol fiyatları, Brent'in yaklaşık %6 ve ABD ham petrolünün yaklaşık %5 artmasıyla ikinci yıllık artış yolunda ilerliyor .

Endüstriyel metallere gelince, Londra Metal Borsası'ndaki üç aylık bakır 2022'de %13'ten fazla düştü ve her iki metal de Mart'ta rekor seviyelere ulaşmış olsa da alüminyum yaklaşık %15 düştü.


Küresel arzın yaklaşık üçte ikisini tüketen Çin'e bağlı demir cevherinin spot fiyatları bu yıl yaklaşık %5 düşerek ton başına 115$'a yaklaştı.

Citi analistleri, önümüzdeki altı ila 12 ay boyunca nikel ve çinko konusunda güçlü arz artışı görürken, demir cevheri ve alüminyumda yükseliş bekliyorlar.

Bir notta, "Demir cevherinin yakın vadede güçlü kalması bekleniyor ve Çin'deki büyük bir kredi gevşemesinin boğa durumunda devam etmesi bekleniyor ..." dediler.

Çin'in COVID politikasında U dönüşü ve hasta emlak sektörüne desteği artırma taahhüdü, Aralık ayında demirli ve demirsiz metal fiyatlarının artmasına yardımcı oldu.

Yine de, iyimserlik, ülkenin artan COVID enfeksiyonları ve merkez bankalarının beklendiği gibi enflasyonu azaltmak için faiz oranlarını yükseltmeye devam etmesi durumunda 2023'te artan küresel durgunluk riski ile yumuşadı.

Metal segmentinde en büyük performans gösteren nikel, kısmen LME sözleşmesine göre teslim edilebilecek metal kıtlığından ve kısmen de hacimlerin daralmasından bu yana piyasanın dalgalı olmasından dolayı %45'lik bir artışla 2010'dan beri en yüksek artışına doğru ilerliyor. Mart ayında bir ticaret fiyaskosunun ardından.

GIDA ENFLASYONU

Kıyaslama Chicago buğday vadeli işlemleri, işgalin kilit tahıl ihracatçısı Ukrayna'dan kötü hava koşulları ve COVID-19 ile ilgili kısıtlamalar nedeniyle zaten yüksek olan küresel bir pazara olan arzı azaltması nedeniyle Mart ayında tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 13,63-1/2 $'a sıçradı.

Mısır ve soya fasulyesi on yılın en yüksek seviyesine ulaşırken, Malezya'nın ham hurma yağı fiyatları tüm zamanların rekorunu kırdı.


İleriye dönük olarak, gıda emtia fiyatlarının desteklenmesi muhtemel çünkü buğday üretiminin, en azından 2023'ün ilk yarısında tükenen dünya stoklarını yenileme olasılığı düşükken, yemeklik yağ üreten mahsuller Latin Amerika ve Güneydoğu Asya'daki olumsuz hava koşullarından zarar görüyor.

Uluslararası bir ticaret şirketinde Singapur merkezli bir tüccar, "ABD kış buğdayı sert soğuk havayla karşı karşıya ve mahsul düzelse bile, bu tedariklere (yalnızca) 2023'ün ikinci yarısında sahip olacağız" dedi.

Yılın ilk yarısında tahıl fiyatlarında ralli yapan pirinç piyasası, dünyanın en büyük ihracatçısı Hindistan'ın Eylül ayında arzı kısma kararı almasının ardından yükselişe geçti. Hindistan'ın %5 kırık yarı haşlanmış pirinci 2022'de neredeyse %6 arttı ve Vietnam'ın %5 kırık pirinç %15'ten fazla kazandı.

Kıymetli metallerde altın 2022'de yaklaşık %1 kayıpla ikinci yılını geride bıraktı, gümüş yaklaşık %3, platin %9 ve paladyum %4 düştü.


Robusta %23 ve arabica değerinin dörtte birini kaybeden kahve en çok kaybedenler arasında yer alıyor.

Tokyo kauçuğu %7'den fazla kaybederken, ham şeker %7'den fazla arttı. ICE (NYSE: ICE ) pamuğu 2022'de %26'dan fazla düştü.4 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page