top of page

Kömür sübvansiyonları için geç itme, AB'nin enerji reformları konusundaki anlaşmasını bozuyor

Kömür santrallerine yönelik sübvansiyonları uzatmaya yönelik geç bir teklif, Avrupa Birliği ülkelerinin elektrik sistemini daha temiz enerjiye kaydırmak için tasarlanan bloğun elektrik piyasası reformunu Pazartesi günü onaylama planlarını alt üst etti.

AB ülkelerinin enerji bakanları, düşük karbonlu enerjiyi yaygınlaştırmayı ve rekor seviyedeki gaz fiyatlarının tüketicileri artan enerjiyle baş başa bıraktığı geçen yılki enerji krizinin tekrarlanmasını önlemeyi amaçlayan yeni AB elektrik piyasası kuralları konusunda ortak bir duruş üzerinde anlaşmak için Pazartesi günü Lüksemburg'da bir araya geldi. faturalar.

Önerilen reform, yeni devlet destekli yenilenebilir enerji ve düşük karbonlu nükleer santralleri sabit fiyatlı "farklılık sözleşmelerine" bağlayarak enerji fiyatlarını daha istikrarlı ve öngörülebilir hale getirmeyi amaçlıyor. Bakanların, bu sübvansiyon programlarından elde edilen gelirlerin nasıl harcanacağı gibi ayrıntıları düzeltmesi gerekiyor.

Ancak müzakereler, AB'nin dönem başkanlığını yürüten İsveç'in, elektrik kesintilerini önlemek için yeterli elektrik üretim kapasitesini beklemede tutmaları için kendilerine ödeme yapılan kömürlü termik santraller için kapasite mekanizması sübvansiyonlarını uzatmalarına izin veren geç bir teklifle karmaşık hale geldi.

Teklif kapsamında kömür santrallerine yönelik destek planını 2025'in ötesine uzatabilecek olan Polonya, geçen hafta fikrin çoğunluk tarafından desteklendiğini söyledi.

Ancak AB diplomatları, bazı hükümetlerin çevresel kaygılar nedeniyle öneriyi geri çevirdiğini ve genel güç reformları konusunda bir anlaşmayı riske attığını söyledi.

Bir AB ülkesi diplomatı, "Bunun potansiyel bir anlaşmayı bozacağını düşünüyoruz," dedi.

Kömür en çok CO2 yayan fosil yakıttır. Bilim adamları, dünya iklim değişikliğinin en şiddetli etkilerinden kaçınmak istiyorsa, kullanımının bu on yılda düşmesi gerektiğini söylüyor.

Bazı AB ülkeleri, yakıtı ne kadar hızlı bırakacakları konusunda daha fazla esnekliğe ihtiyaçları olduğunu ve uzun süredir kömür sektöründeki işlere güvenen topluluklarda yeni endüstrileri desteklediklerini söylüyor. Polonya, elektriğinin yaklaşık %70'ini kömürden alıyor.

Üst düzey bir AB yetkilisi, kömür kaçakçılığına yalnızca "çok özel koşullar altında" izin verileceğini söyledi. Yetkili, bakanların enerji piyasası reformlarını onaylamasını beklediklerini, ancak kömür paylaşımının nihai anlaşmaya girip girmeyeceğinin net olmadığını söyledi.


Reuters tarafından görülen teklifte, Temmuz 2019'dan önce yürürlükte olan kapasite mekanizmalarının, yeterince düşük karbonlu jeneratörleri çekemezlerse, AB'nin genellikle bu planlara dayattığı bir CO2 sınırını geçici olarak atlatabileceği ve kömür santrallerinin katılmasına olanak tanıyabileceği belirtildi.

AB ülkeleri tutumlarını kabul ettikten sonra, yasayı gelecek yıl AB Parlamentosu seçimlerinden önce geçirmeyi hedefleyerek AB Parlamentosu ile nihai güç piyasası iyileştirmesini müzakere etmelidir.12 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page