top of page

Körfez piyasaları Çin endişeleri ve yükselen petrol fiyatları nedeniyle karışık sonuçlar görüyor

Körfez finans piyasaları için önemli bir faktör olan petrol fiyatları, 26 Kasım'da yapılması planlanan grup toplantısı öncesinde Irak'ın OPEC+ petrol kesintilerine destek verdiğini açıklamasının ardından Cuma günü yaklaşık %2 yükseldi. Brent vadeli işlemleri varil başına 81,43 dolardan kapandı.

Katar endeksi Pazar günü üç günlük kayıp serisini kırarak %0,3'lük bir artış kaydetti. Masraf Al Rayan ve Qatar Fuel %1,4'er artış kaydetti.

Buna karşılık, Suudi Arabistan'ın gösterge endeksi %0,1 oranında gerileyerek kayıplarını dördüncü güne taşıdı. Bir perakende şirketi olan Fawaz Abdulaziz Alhokair Co, %9,9'luk sert bir düşüş yaşadı ve bu düşüş 13 aydan uzun bir sürenin en büyük düşüşü oldu. Şirket üçüncü çeyrekte 202,9 milyon riyallik (54,1 milyon $) net zarar açıklayarak bir önceki yılki 21,1 milyon riyallik net kâra göre önemli bir değişim gösterdi. Saudi Telecom ve Maharah for Human Resources gibi diğer şirketler de sırasıyla %1,3 ve %8,6 oranında düşüş kaydetti.

Çin ekonomisine ilişkin endişeler bu piyasa dalgalanmalarında rol oynadı. Perşembe günü açıklanan veriler, Çinli politika yapıcıların dezenflasyonu yönetmekte zorlandığını ve dünyanın en büyük emtia tüketicisinde geniş kapsamlı bir ekonomik toparlanma olasılığı konusunda şüphe uyandırdığını gösterdi.

Körfez dışında, Mısır'ın blue-chip endeksi %1,7 düşerken, Commercial International Bank %2,5 ve Misr Fertilizer %4,6 değer kaybetti. Öte yandan, Credit Agricole Egypt, bankanın üçüncü çeyrek konsolide net karında %121'lik bir artış bildirmesinin ardından %3,7'lik bir kazanç elde etti.

Piyasa endeksleri açısından Suudi Arabistan %0,1 düşüşle 10.834, Katar %0,3 artışla 10.007, Mısır %1,6 düşüşle 23.911, Bahreyn %0,1 düşüşle 1.930, Umman %0,5 artışla 4.560 ve Kuveyt %0,3 artışla 7.252 seviyesine geriledi.

Bu piyasa hareketleri, küresel petrol fiyatları ve OPEC+ stratejilerinden Çin gibi kilit ticaret ortaklarının ekonomik sağlığına kadar Körfez ekonomilerini etkileyen faktörlerin karmaşık etkileşimini vurgulamaktadır.
3 görüntüleme0 yorum

Comentários


bottom of page