top of page

Küresel ekonomi ve Çin'in COVID vakaları ile ilgili endişeler arttıkça petrol daha da düşüyor.

LONDRA (Reuters) - Petrol, küresel ekonominin durumu ve Çin'in artan COVID vakaları nedeniyle zayıf taleple ilgili endişelerin baskısıyla bir önceki seansta yaşadığı sert düşüşün ardından Çarşamba günü keskin bir düşüş yaşadı.

Brent vadeli işlemleri GMT 1309'da %2,9 kayıpla 2,39 dolar düşerek varil başına 79,71 dolara geriledi. ABD ham petrolü 2.20$ veya %2.9 düşerek varil başına 74.73$'a geriledi.

Her iki gösterge de Salı günü %4'ten fazla düştü ve Brent üç aydan uzun bir sürenin en büyük bir günlük kaybını yaşadı.

PVM Oil analisti Stephen Brennock, "Küresel ekonominin durumuyla ilgili endişeler tacirlerin aklının ön saflarında yer alıyor ve öngörülebilir gelecekte de öyle kalacak" dedi.

Çin hükümeti ayrıca 2023'ün ilk partisinde rafine petrol ürünleri için ihracat kotalarını artırarak zayıf iç talep beklentilerine işaret etti.

En büyük petrol ihracatçısı Suudi Arabistan, arz fazlası endişelerinin piyasayı bulandırmaya devam etmesi nedeniyle, bu ay için 10 ayın en düşük seviyesinde belirlendikten sonra, Asya'ya yönelik amiral gemisi Arap Hafif ham petrol çeşidinin fiyatlarını Şubat ayında daha da düşürebilir.

Uluslararası Para Fonu başkanı, küresel büyümenin ana motorları olan ABD, Avrupa ve Çin'in deneyim zayıflatan faaliyetler olması nedeniyle, küresel ekonominin büyük kısmının 2023'te zor bir yıl geçireceği konusunda uyardı.

Fed ayrıca, her biri 75 baz puanlık dört ardışık artışın ardından Aralık ayında faiz oranlarını 50 baz puan (bps) artırdı. Fed faiz artışlarını yoğunlaştırırsa, bu ekonomiyi yavaşlatabilir ve yakıt tüketimini engelleyebilir.

Petrole biraz destek veren dolar, bir önceki seansta kaydettiği büyük kazanımların ardından Çarşamba günü zayıfladı. Dolar cinsinden emtialar diğer para birimleri sahipleri için daha ucuz hale geldikçe, zayıf bir dolar tipik olarak petrol talebini artırır.

Reuters'in Pazartesi günü yaptığı bir ön ankete göre, damıtılmış ürün stoklarının düşmesinin beklenmesiyle birlikte ABD ham petrol stokları muhtemelen 2,2 milyon varil arttı. [ÇED/G]

Endüstri grubu American Petroleum Institute, Çarşamba günü 16:30 EDT'de (2030 GMT) ABD ham petrol stoklarına ilişkin verileri yayınlayacak. ABD Enerji Bakanlığı'nın istatistik kolu olan Enerji Bilgi İdaresi Perşembe günü saat 10.30'da (1430 GMT) kendi rakamlarını yayınlayacak.

Bank UBS, Brent fiyatlarının 2023'te varil başına 110 dolara ve WTI'nin 107 dolara yükselmesini bekliyor.


1 görüntüleme0 yorum

Comentários


bottom of page